Podstawy złożenia pozwu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

22-01-2019
Kategoria: Prawo Finansowe

W lipcu 2018 roku otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Wskazaną sumę zapłaciłem na konto powoda również w lipcu 2018 roku. 12 stycznia 2019 roku otrzymałem od komornika powiadomienie o wszczęciu egzekucji w powyższej sprawie. Po kontakcie telefonicznym z komornikiem wysłałem drogą mailową wyjaśnienie oraz potwierdzenie bankowe zapłaty zasądzonej sumy w lipcu 2018 roku. Komornik odesłał mi informację, że prześle moje wyjaśnienie wierzycielowi. 15 stycznia komornik zajął mi na koncie bankowym ponad 3 krotną wartość zapłaconej rok temu sumy. Z przeprowadzonych rozmów z komornikiem oraz wierzycielem wynika, że komornik przesłał moje wyjaśnienie do wierzyciela. Wierzyciel oświadczył, że w dniu 3.01.2019 przesłał do komornika pismo o odstąpieniu od roszczenia z uwagi na wcześniejszą wpłatę całej sumy. Komornik oświadczył iż takiego pisma nie otrzymał do dnia 11 01 2019 roku. Wierzyciel oświadczył, że nie otrzymał od komornika żadnych pieniędzy. W związku powyższym proszę o poradę jak mam odzyskać ściągniętą z konta bankowego sumę ( ok 1/3 mojego wynagrodzenia) i jakie możliwe kroki prawne mogę wykonać w tym celu gdyż uważam, ze jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

W sytuacji gdy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego mimo iż należna kwota została w całości wpłacona na konto wierzyciela dłużnik powinien złożyć pozew o pozbawienie wykonalności tytuły wykonawczego. W związku z powyższym może Pan w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości. Istnieje kilka przesłanek które dają dłużnikowi możliwość złożenia pozwu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Przede wszystkim dłużnik ma możliwość złożenia takiego pozwu gdy przeczy zdarzeniom na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu, albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście.

Możliwość złożenia pozwu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego istnieje również gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Natomiast gdy tytułem jest orzeczenie sądowe dłużnik może oprzeć powództwo także na zdarzeniach  które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także na zarzucie spełnienia świadczenia jeżeli zgłoszenie tego zarzutu w sprawie było z mocy ustawy niedopuszczalne;
Prawo złożenia pozwu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego przysługuje również małżonkowi dłużnika przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Musi on jednak wykazać, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się. Należy przy tym pamiętać, że małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.