Podstawy ustanowienia służebności drogi koniecznej

20-02-2019
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Witam, mam pytanie, chcę uregulować sprawy związane z dojazdem do działki. Obecnie na drodze dojazdu stoi od kilkudziesięciu lat płot sąsiada. Aby dojechać do drogi przejeżdżam przez dwie sąsiednie nieruchomości należące do różnych właścicieli. Sąsiad nie chce usunąć płotu powołując się na zasiedzenie tego ogrodzonego kawałka. Wcześniej właścicielem tej nieruchomości z płotem była mama sąsiada, która od 20 lat nie żyje. Sąsiad w zeszłym roku przeprowadził podobno nieruchomość na siebie, jednak w gminie nadal widnieje nazwisko nieżyjącej. Nie wiem jakie kroki podjąć dalej ,jeżeli po wznowieniu granic nadal będzie problem z usunięciem płotu przez sąsiada z mojego dojazdu. Za odpowiedz z góry dziękuję i pozdrawiam. Dojazd do działki ma być wzdłuż, prosto jak posadzone drzewa, teraz jest zrobiony po łuku aby wyjechać.

Jeśli działka która dotychczas służyła Państwu jako droga dojazdowa jest działką prywatną i nie macie na tej działce służebności przejazdu i przechodu, jedynym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku do sądu o ustanowienie służebności drogi koniecznej.  Nie ma bowiem znaczenia kto jest aktualnie właścicielem działki oraz kto jest wpisany w dokumentacji jako właściciel działki. Znaczenie ma jedynie fakt czy Państwo macie tytuł prawny do przejeżdżania przez tą działkę. Natomiast prawo do przejeżdżania przez działkę może dać wam albo współwłasność alb służebność przejazdu i przechodu. Zgodnie z art. 145 § 1 kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

Sąd ustalając obowiązek przeprowadzenia służebności drogi koniecznej musi się kierować przede wszystkim interesem społeczno-gospodarczym. Ponadto ustanowienie służebności drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. W przypadku zaś gdy konieczność ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej zaś między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd może przeprowadzić służebność drogi koniecznej przez grunty które były przedmiotem tej czynności prawnej.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2016 roku III CSK 394/15, wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej na rzecz nieruchomości pozbawionej odpowiedniego dostępu do drogi publicznej zmierza do zwiększenia jej użyteczności, a także do podwyższenia jej wartości ekonomicznej i rynkowej; ma także na celu poprawę komfortu korzystania z nieruchomości. Nie ulega zatem wątpliwości, że jeżeli nieruchomość izolowana jest przedmiotem współwłasności (wspólności majątkowej), to złożenie wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej stanowi czynność należącą do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Do jej podjęcia potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, a w braku zgody zainteresowany współwłaściciel może żądać upoważnienia sądowego do dokonania tej czynności.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.