Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka

25-02-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Witam. Piszę do Państwa ponieważ znalazłam się w trudnej sytuacji i nie wiem co mam robić i do kogo się zwrócić. Moje małżeństwo od jakichś 7 lat się nie układa tzn. nie potrafimy z mężem się porozumieć w różnych codziennych sprawach do tego pojawił się alkohol męża często nie było w domu siedział całymi dniami u kolegi i pił czułam się bardzo samotna, niepotrzebna i gdyby nie syn to nie wiem. Rok temu zaczęłam pisać z kolegą z pracy on mi mówił ze jest po rozwodzie i opowiadał co u niego było zaczęliśmy ze sobą pisać na różne tematy właściwie na wszystkie mąż się o tym dowiedział i chciał rozwodu ale ja obiecałam że to skończę zerwałam z tamtym kolega kontakt ale w moim małżeństwie zrobiło się piekło mąż robił awantury pił praktycznie codzienne mój syn się go bał, ja miałam zakładane podsłuchy zerwałam kontakt z cala moją rodziną zostałam sama bo moja rodzina mieszka ode mnie daleko nawet nie rozmawiamy przez telefon a ja nie mogłam nic powiedzieć i zrobić bo to wszystko stało się przeze mnie. Jakiś czas temu rozmawiałam z tym kolega z pracy z tym z którym wcześniej tyle pisałam i dal mi nr tel. po którejś kłótni w domu napisałam do tego kolegi i znów się zaczęło znów byłam szczęśliwsza pisząc z nim w końcu on chciał się spotkać a że ja nie miałam kiedy bo po pracy wracam zawsze od razu do domu to umówiliśmy się w nocy jak mąż miał jechać do pracy na noc wyszłam z domu spotkałam się z nim i zrobiłam to tylko jeden jedyny raz który się wydal. teraz mąż zabrał syna i pojechał do Krakowa a ja mam się wyprowadzić do ich powrotu, ale nie mam pieniędzy i nie mam gdzie . Powiedział też że zabiera syna na urlop na który mieliśmy jechać razem. Nie wiem co mam robić boje się że zabierze mi dziecko chciałabym wszystko naprawić ale już się nie da on powiedział że mnie nie chce i że mam zniknąć. Proszę o poradę w kwestii prawnej co z dzieckiem czy mi się cokolwiek należy od czego powinnam zacząć i co zrobić. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Nie powinna się Pani wyprowadzać ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Jako żona ma Pani bowiem prawo do korzystania z zasobów mieszkaniowych swojego współmałżonka i nikt nie może w trakcie trwania małżeństwa tego prawa Pani odebrać. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że  jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. Oprócz prawa do zamieszkiwania w zajmowanym dotychczas przez Państwa mieszkaniu przysługuje Pani również pełna władza rodzicielska nad synem. Zgodnie zaś z prawem rodzinnym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Sąd rodzony ma również prawo aby prze wzgląd na dobro dziecka ustalić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Jest to możliwe w sytuacji gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom którzy mieszkają oddzielnie. Rodzice mają jednak prawo przedstawić w sądzie zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Wtedy Sąd jest zobowiązany pozostawić pełną władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienie co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem decyduje sąd rodzinny. Sąd w takiej sytuacji ma prawo powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.