Kolejność zaspakajania roszczeń w postępowaniu egzekucyjnym.

26-02-2019
Kategoria: Prawo Finansowe

Witam, Proszę o pomoc. Jestem matką samotnie wychowującą, pracuję za najniższą krajową. Nakazem Sądu Rejonowego w Płocku od 2017 roku co miesiąc regularnie do dnia 10 każdego miesiąca komornik przysyłał alimenty ustalone przed Sąd Rodzinny na konto mojej dwunastoletniej córki. Ojciec-dłużnik pobiera emeryturę w ZUS 10 każdego miesiąca. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy pewnego alimentów na koncie nie ma. Wybrałam się z córką po wyjaśnienie do komornika, okazuje się, że od roku inna pani komornik zajmuje się tą sprawą, jednak nikt mnie o niczym nie poinformował. Na moje pytanie gdzie alimenty dziecka, chaotycznie i niezrozumiale odpowiedziała mi, że owszem ZUS przesłał pieniądze do 10 lipca na konto komornika, a ona zamiast córce przesłała je na fundusz alimentacyjny i, że to wszystko odbyło się legalnie, że ma takie prawo, że wprowadzają nowy system komputerowy i , że ona może tak zrobić, i alimenty za lipiec 2017 (chodź wpłynęły) wypłacać będzie z opóźnieniem nie wyrównując tej kwoty. A pieniądze za lipiec otrzymam w sierpniu. Nic z tego nie rozumiem. ZUS przesłał punktualnie pieniądze należne córce, a komornik w świetle prawa pieniędzy należnych nie przesłał na konto. Córka jest bardzo smutna, ponieważ były to jej pieniądze. Czujemy się bezradne, oszukane i okradzione. Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.

Komornik nienależnie przekazał kwotę uzyskaną z emerytury ojca dziecka na rzecz funduszu alimentacyjnego. Przepisy postępowania egzekucyjnego dają bowiem pierwszeństwo należnościom alimentacyjnym zaraz po kosztach egzekucyjnych. Oznacza to, że komornik z kwoty uzyskanej z egzekucji w pierwszej kolejności może spłacić koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym. W drugiej zaś kolejności kwota uzyskana z egzekucji powinna być przeznaczona na spłatę należności alimentacyjnych.

Dopiero po zaspokojeniu kosztów egzekucyjnych oraz alimentów mogą być w dalszej kolejności zaspakajane należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika. Następne w kolejce są należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim, należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu.

Natomiast po zaspokojeniu należności zabezpieczonych hipoteką oraz zastawem komornik zaspakaja należności za pracę nie zaspokojone w kolejności trzeciej, należności wierzycieli którzy prowadzili egzekucję oraz inne należności. Po zaspokojeniu wszystkich należności ulegają zaspokojeniu kary pieniężne oraz grzywny sądowe i administracyjne.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.