Osoby mogące się starać o opiekę nad małoletnim

04-03-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Dzień dobry. Nie wiem od czego zacząć ,ale jestem w takim stanie ,ze nie wiem co robić .Obecnie przebywam na terenie Oslo z mężem ,córką i 3 wnucząt. 5 stycznia 2019 roku spod szkoły Barnevernet zabrał nam wnuczkę bez pokazania jakichkolwiek dokumentów decydujących o zabraniu jej.14 stycznia było zaplanowane spotkanie i były mąż zgodził się na zostawienie syna tez w tym ośrodku. Nie wiemy jak walczyć o te dzieci Ambasada w Oslo tylko nam oferuje adwokatów płatnych. My nie jesteśmy w stanie wziąć takiej osoby mąż mój pracuje bez umowy, ja nie jestem osobą pracującą, córka wychowuje 2 letnia wnuczkę .mieszkamy oddzielnie. Z tego wszystkiego córka z najmłodszą wnuczką wyjechała do Polski broniąc jej żeby Barnevernet jej i jeszcze tego dziecka nie odebrali. Jesteśmy wszyscy w takim szoku, że nie da rady funkcjonować normalnie, nikt nam nie chce pomoc nie wiemy jak dalej działać. Dzieci są zameldowane w Oslo maja obywatelstwo Polskie. Moje pytanie jest takie... Jestem babcia tej 3 wnucząt chce o nie walczyć ,ale wiem że ta 2 co jest w Barnevernet te Panie mi mówią ze ja nie mam szans na nie. Kłamią wygadują różne rzeczy, tłumaczka która reprezentowała nas tzn. tłumaczyła nam bo my nie znamy języka kłamała nie mówiła nam wszystkiego o co chodzi, Naprawdę ja już nie mam siły. Proszę doradzie nam co ja jako babcia ,mam zrobić ? Czy mogę złożyć wniosek o opiekę nad ta druga wnuczkę bardzo mi zależy bo nie przeżyję jak jeszcze to maleństwo 2 letnie nam zabiorą ,nie wspomnę o córce .Proszę o pilna reakcje i i szybka odpowiedź .W piątek mamy kolejne spotkanie z Barnevernet utrudniają nam widzenia z dziećmi nie możemy ich widywać, dzwonić. Dzieci są nastawiane przeciwko nam dziadkom. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Jako babcia ma Pani duże szanse na uzyskanie opieki nad swoją wnuczką. Decydujące zdanie kto ma sprawować faktyczną opiekę nad dzieckiem mają rodzice o ile nie zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zgodnie bowiem z polskim prawem rodzinnym gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej. W sytuacji braku wskazania ze strony rodziców dziecka, opiekunem powinna zostać osoba wyznaczona spośród krewnych lub innych osób bliskich dla dziecka lub jego rodziców.

Dopiero w przypadku braku wskazania oraz braku krewnych i innych bliskich mogących sprawować funkcję opiekuna Sąd zwraca się o wskazanie osoby, której opieka mogłaby być powierzona, do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej albo do organizacji społecznej, do której należy piecza nad małoletnimi. Natomiast w przypadku gdy pozostający pod opieką przebywa w placówce opiekuńczo wychowawczej albo innej podobnej placówce, w zakładzie poprawczym lub w schronisku dla nieletnich sąd może się zwrócić także do tej placówki albo do tego zakładu lub schroniska.

Musicie Państwo koniecznie zwrócić się do konsula o udzielenie informacji gdzie na terenie Norwegii znajdują się punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. prawo konsularne, konsul miał obowiązek udzielić wam wszelkich informacji o podmiotach świadczących pomoc prawną w państwie przyjmującym, w szczególności pomoc prawną świadczoną bezpłatnie lub przez osoby posługujące się językiem polskim. Pomocy prawnej na terenie Norwegii może wam bowiem udzielić tylko prawnik tam działający.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.