Uznanie zawału serca za wypadek przy pracy

11-03-2019
Kategoria: Prawo Pracy

Witam. Sprawa dotyczy mojego kolegi. Kolega miał wypadek w pracy. No właśnie czy to był wypadek ? Nie wiadomo co się stało ponieważ nie było bezpośrednio świadka zajścia a sam kolega sytuacji nie pamięta po urazie głowy dopiero pamięć wróciła od momentu gdy znalazł się w szpitalu. Świadkowie znaleźli kolegę leżącego na plecach na placu (kostka brukowa). Prawdopodobną przyczyną zasłabnięcia były problemy kardiologiczne. Lekarze podejrzewają stan przedzawałowy. Gdy pojawiłem się na miejscu szybko przewrócili kolegę na bok żeby się przestał dławic jeżykiem i śliną. Po chwili się uspokoił. Wziąłem go z za jego pleców na siebie ponieważ nie był świadom co się stało i chciał wstawać cos mamrotał po swojemu tam przy okazji tamowałem jedna ręką krwotok z rany głowy. Gdy przyjechało pogotowie zajęło się już nim odpowiednio do stanu. Kolega oczywiście był trzeźwy co ustaliło badanie przez przybyłych z pogotowiem policjantów. Pojechałem za pogotowiem na szpital. Kolega został przyjęty badania itp. trawiły kilka godzin około 4-5 zanim wyszliśmy. Kolega ze względu na sytuacje rodzinna nie został w szpitalu poza tym lekarka poinformowała kolegę że jakaś maszyna jest zepsuta a to jedno z ostatnich badan które muszą wykonać więc ma zgłosić się do tyg. do szpitala gdy zostanie naprawiona usterka. Niestety w karcie napisano mu mimo to że nie zgodził się na pozostanie w szpitalu. Także wpisano zakaz prowadzenia maszyn i pojazdów. I tu się zaczyna problem. Kolega prze te wszystkie info zawarte w karcie info z pogotowia stracił pracę ponieważ pan który świadczy usługi zakładowi pracy w której bart pracował stwierdził że nie można przedłużyć mu umowy w takiej sytuacji a w zakladzie nie ma przystosowanego stanowiska pracy dla takiej osoby. Umowa się skończyła i niezastała przedłużona. Następnie zajście to nie uznano jako wypadek w pracy z przyczyn że niby kolega zasłabł a to nie jest wypadek w pracy i zakład do zasłabnięcia się nie przyczynił. Więc chorobowe 80 % nie 100% i nie uznano wypadku w pracy. Mama zatem pytanie. Czy można coś z tym zrobić.

Zasłabnięcie spowodowane problemami kardiologicznymi nie wykluczają możliwości uznania tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Dla uznania zdarzenia za wypadek przy pracy bardzo ważne jest aby zostało ono wywołane przyczyną zewnętrzną. Główną przyczyną powstania zawału serca są czynnik wewnętrzne organizmu takie jak ogólna kondycja organizmu pracownika. Jednak zawał serca może być wywołany również przyczyną zewnętrzną taką jak na przykład utrzymujący się silny stres w pracy, spowodowany charakterem pracy.. W związku z powyższym to czy zawał serca który miał miejsce w pracy zostanie uznany za wypadek przy pracy, zależy od tego co się do niego przyczyniło.

Fakt, że zawał serca może być uznany za wypadek przy pracy potwierdzają liczne orzeczenia Sądu Najwyższego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1994 r., II URN 38/94, przy ocenie, czy zawał serca jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z 1975 r., istotne znaczenie ma rodzaj przyczyny zewnętrznej, jej rola w wystąpieniu zawału oraz okoliczności, w jakich nastąpiło to zdarzenie. Jeżeli zatem zawał serca nastąpił na skutek nienormalnej reakcji organizmu w normalnych warunkach pracy wymagającej np. zwykłego wysiłku, bądź psychicznego – to trzeba przyjąć, że decydujący wpływ na zawał wywarły przyczyny wewnętrzne. W rezultacie taki zawał nie może być uznany za wypadek przy pracy. Jeżeli natomiast zawał nastąpił jako wynik nieprawidłowości w sposobie lub warunkach wykonywanej pracy, to stanowi on wypadek przy pracy.

Natomiast zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 maja 1978 r., III PRN 15/78, nie można wykluczyć uznania zawału za wypadek przy pracy pod warunkiem jednakże stwierdzenia, że zdarzenie to nastąpiło w związku z pracą na skutek przyczyny zewnętrznej w znaczeniu nadanym temu pojęciu w ustawie wypadkowej. Zawał serca jest wynikiem przyczyn istniejących w samym organizmie człowieka, łączących się ze stanem jego zdrowia, predyspozycjami ustrojowymi i właściwościami  wewnętrznymi – są to więc przyczyny wewnętrzne. Przy istnieniu tych przyczyn do wystąpienia zawału mogą też doprowadzić przyczyny zewnętrzne. Przy takim zbiegu przyczyn wywołujących zawał, do uznania takiego zdarzenia za wypadek przy pracy istotne znaczenie ma rodzaj przyczyny zewnętrznej i jej rola w wystąpieniu zawału.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.