Przymusowe otwarcie mieszkania pod nieobecność dłużnika

12-03-2019
Kategoria: Prawo Finansowe

Dzień dobry Dostałem pismo od komornika o treści mniej więcej " Wierzyciel złożył wniosek o wszczęcie egzekucji z ruchomości" Kilka akapitów dalej " W przypadku braku kontaktu zostaną podjęte bez wcześniejszego uprzedzenia czynności terenowe mające na celu zajęcie ruchomości a w razie nieobecności komornik może zarządzić przymusowe otwarcie lokalu zgodnie z artykułem...." Czy pomimo takiego pisma mogę jeszcze próbować dogadać się z komornikiem i próbować spłacać zadłużenie w ratach? W miejscu mojego przebywania nie jestem zameldowany. Czy komornik może zarządzić przymusowe otwarcie mieszkania w takim wypadku? Jestem osobą utrzymującą się z pracy dorywczej. Mam na utrzymaniu dwoje dzieci. Moja sytuacja jest katastrofalna Zupełnie nie wiem jak sobie poradzić Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Komornik ma prawo zarządzić otworzenie Pana mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków które do Pana należą. Ponadto komornik ma ustawowe prawo przeszukania należącego do Pana mieszkania, pomieszczeń oraz schowków. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego komornik może skorzystać z tego uprawnienia jeżeli cel egzekucji tego wymaga. W sytuacji zaś gdy otworzenie i przeszukanie mieszkania, pomieszczeń oraz schowków nie przyniesie żadnych rezultatów komornik może także przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Oprócz możliwości przeszukania odzieży dłużnika komornik jest również uprawniony do przeszukania odzieży innych domowników, jeżeli zauważy że dłużnik przekazał im jakieś przedmioty do ukrycia.

Istniej możliwość porozumienia się z komornikiem w zasadzie na każdym etapie postępowania egzekucyjnego. Nawet w sytuacji gdy komornik prowadzi już czynności terenowe mające na celu zajęcie ruchomości dłużnika. Dlatego jeśli chciałby Pan spłacać zadłużenie w ustalonych wcześniej ratach należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem do komornika, aby ten zezwolił na zaproponowaną formę spłaty zadłużenia. Składając do komornika wniosek o spłatę zadłużenia we wcześniej ustalonych ratach należ mieć na uwadze, że komornik działa na wniosek wierzyciela. I  to czy komornik zgodzi się na zaproponowaną formę spłaty zależy często od wcześniejszej zgody wierzyciela. W związku z powyższym lepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się bezpośredni do wierzyciela z prośbą o wyrażenie zgody na spłatę zadłużenia w ratach.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.