Przekazanie w formie darowizny udziału w spadku

14-03-2019
Kategoria: Prawo Spadkowe

Razem z rodzeństwem otrzymałem spadek po rodzicach gospodarstwo rolne z siedliskiem. Obecnie została nas trójka, reszta nie żyje. Nie przekazali swoich praw dzieciom. Podziału nie było i niewielkie są szanse na to w przyszłości. Tylko ja jestem zameldowany w siedlisku, w domu, który sam zbudowałem. Mam na to świadków i dokumenty założenia instalacji wodnej. Domu, w którym się wychowaliśmy już nie ma bo został rozebrany z powodu złego stanu. Chciałbym to swoje prawo do spadku komuś przekazać i co najważniejsze, żeby ta osoba mogła mieszkać w tym domu. Bracia nie zgadzają się na meldunek, pomimo że nigdy nie interesowali się spadkiem i nie płacą podatku rolnego za swoje części wynikające z otrzymanego prawa do spadku. Za wszystkich płacę ja można powiedzieć zmuszony przez Urząd Gminy. Co mam zrobić, aby przekazać to swoje prawo i aby osoba przeze mnie obdarowana miała prawo mieszkać w tym domu, aby stała się jego właścicielką. Dzieci zmarłych braci uprzykrzają mi życie. Chciałbym się od tych współspadkobierców uwolnić. Zależy mi tylko na tym domu z podwórkiem. Proszę o pomoc.

Jako współwłaściciel nieruchomości ma Pan prawo, aby w każdym momencie przekazać w formie darowizny swój udział na innego członka rodziny. Przekazanie udziału w nieruchomości nie wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli i co najważniejsze pozostali współwłaściciele nie muszą uczestniczyć w tej czynności prawnej. Zgodnie z kodeksem cywilnym każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. W związku z powyższym osoba przez Pana obdarowana będzie miała prawo do korzystania z nieruchomości której będzie współwłaścicielem. Natomiast jeśli pozostali współwłaściciele będą jej utrudniali współkorzystanie ze współwłasności, osoba obdarowana będzie miała prawo zwrócić się do Sądu z żądaniem wydania nieruchomości do korzystania.

Ponieważ korzysta Pan z nieruchomości płaci podatek rolny warto byłoby się zastanowić nad złożeniem wniosku o zasiedzenie udziałów w nieruchomości. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym  posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Istnieje również możliwość zasiedzenia udziałów w nieruchomości. Dlatego jeśli korzysta Pan z nieruchomości jako samoistny posiadacz przez co najmniej trzydzieści lat istnieją podstawy prawne do złożenia wniosku o zasiedzenie nieruchomości. W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r., (III CSK 300/09) Sąd Najwyższy uznał, że nawet fakt posiadania nieruchomości i zarządzania nią jak właściciel bez sprzeciwu pozostałych współwłaścicieli nie jest wystarczający do wykazania przesłanek zasiedzenia udziału innego współwłaściciela w tej nieruchomości. Z praktyki orzeczniczej wynika, że o rozszerzeniu posiadania samoistnego na udziały pozostałych współwłaścicieli może świadczyć dokonywanie takich czynności, jak podejmowanie samodzielnych decyzji o znaczących remontach i zmianach w przedmiocie współwłasności, czy zatrzymywanie dla siebie dochodów, jakie nieruchomość ta przynosi.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.