Skutki wystąpienia z powództwem o wydanie nieruchomości

18-03-2019
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Witam, mam problem. Jestem współwłaścicielką nieruchomości po zmarłym ojcu, a mój jeden brat  dostał też część po 2 braciach oraz mamie. Mieszkamy w jednym domu. Jeden z braci który zrzekł się na drugiego brata miał tylko korzystać z garażu, ale sprawa się rozwinęła i nie płaci za prąd i wodę, użytkuje cały garaż , wyremontował sobie część gdzie była kuchnia letnia i tam ma pokoik i aneks kuchenny. Założył działalność potem jak brat nie umiał wyegzekwować od niego pieniędzy za rachunki. cala część podwórka jest w samochodach, panuje tam bałagan, brama wiecznie otwarta i koledzy wjeżdżający i wyjeżdzający z podwórka. Nie wiem co możemy z tym zrobić i jak się go pozbyć. Brat wzywał kilka razy policję, gdyż tamten brat się stawiał do bicia, obraża jego żonę i czasami krzyknie na jego dzieci aby było cicho. Garaż pozamykał na klucz, urzęduje tam ciągle i korzysta z łazienki oraz werandy gdzie ma swoje rzeczy w torbie. Proszę o pomoc co z bratem możemy w takiej sytuacji zrobić?

Jedynym sposobem aby zmusić brata do opuszczenia pomieszczeń z których bezprawnie korzysta jest zwrócenie się do sądu rejonowego wydziału cywilnego z pozwem o wydanie nieruchomości. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym właściciel ma prawo żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Żądanie wydanie nieruchomości będzie zatem skuteczne wyłącznie w sytuacji gdy brat nie posiada uprawnienia do władania nieruchomością. Takim uprawnieniem do władania nieruchomością może być ważna umowa najmu, dzierżawy i użyczenia nieruchomości, a także wpisana do księgi wieczystej służebność osobista polegająca na prawie do korzystanie z części lub całości nieruchomości.

Natomiast jeśli barat narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie was faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje wam roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Oprócz prawa do żądania wydania nieruchomości przysługuje również Państwu prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Uprawnienie do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości powstaje z chwilą kiedy brat dowie się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy. Od tego momentu będzie on również odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Natomiast do momentu wystąpienia z powództwem o wydanie nieruchomości brat nie jest zobowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i nie jest odpowiedzialny ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Nabywa własność pożytków naturalnych, które zostały od rzeczy odłączone w czasie jego posiadania, oraz zachowuje pobrane pożytki cywilne, jeżeli stały się w tym czasie wymagalne.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.