Przekazanie danych przedsiębiorcy do Głównego Urzędu Statystycznego

21-03-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Witam, mam pytanie dotyczące kwestii gospodarczych dotyczące utrudnień związanych z dokonywaniem zmian we wniosku CEIDG. Dokonywałam zmian we wniosku CEIDG związanego z otwieraniem sklepu. Sklep ten widnieje jako główne miejsce wykonywania działalności - co jest prawdą. Jednocześnie we wniosku nie ma miejsca na wskazanie danych do faktury tudzież adresu rejestracyjnego firmy. Jest jedynie miejsce na wskazanie dodatkowych miejsc wykonywania działalności i ewentualnie adresu do korespondencji a to nie to samo. Przedsiębiorcy którzy chcą wystawiać fakturę sprawdzają dane na stronach GUS a tu wyskakuje im zawsze w danych do faktury - adres głównego miejsca wykonywania działalności. Dlaczego? To jakiś urzędniczy bubel. W mojej lokalnej gminie poradzono mi, że jeśli chcę aby faktury były wystawiane na adres gdzie mieszkam - to muszę ten adres wpisać jako główne miejsce wykonywania działalności a adres sklepu jako dodatkowe miejsce wykonywania działalności - to kolejna bzdura i nieprawda. Ja pod adresem rejestracyjnym firmy jedynie mieszkam i tu chciałabym otrzymywać wszystkie faktury. Co więcej jeśli wpiszę adres rejestracyjny firmy jako główne miejsce wykonywania działalności to ta sama lokalna gmina będzie chciała naliczać podatek od prowadzenia tu działalności - to kolejny absurd i nie prawda bo ja tu tylko mieszkam. Wysłałam wniosek z prośbą o pomoc do CEIDG mają 10 dni na odpowiedź. Niemniej sprawa jest dla mnie dość bulwersująca, że na takim wniosku nie jest jasno wskazane miejsce dla danych do faktury / adresu rejestracyjnego firmy. Uważam nawet że jest to podejrzane aby "zmuszać" przedsiębiorcę do wskazania głównego miejsca wykonywania działalności jako dane do faktury. Dlaczego nie ma miejsca we wniosku CEIDG dla danych rejestracyjnych firmy. Zadzwoniłam do GUS w Warszawie i urzędnik też był lekko zmieszany, powiedział że to prawdopodobnie wynika z ostatnich zmian. Chciałabym otrzymywać faktury do domu ale jakim prawem mam płacić dodatkowy podatek a tak by było jeśli wpiszę adres zamieszkania jako główne miejsce wykonywania działalności. Obecnie nie będę miała innego wyjścia jak podawanie długiego opisu przy robieniu zamówień, że faktura ma być wystawiona zgodnie z danymi GUS ( główne miejsce wykonywania działalności) ale fakturę proszę wysłać na adres podany do korespondencji w CEIGD, bo tego adresu już GUS nie podaje !!! To jest zdecydowanie utrudnienie a nie ułatwienie. Bo w firmach zazwyczaj działy handlowe są rozdzielone od księgowych i nie trudno o pomyłkę na drodze informacji. Proszę o pochylenie się przez Państwa nad moją sprawą.

Niestety przedsiębiorca nie ma wpływu na to jakie dane są udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny. Przedsiębiorca jest jedynie uprawniony do przekazywania danych statystycznych do Głównego Urzędu Statystycznego Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej mikroprzedsiębiorca za rok kalendarzowy, w którym uzyskał wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, podlega obowiązkowi przekazywania informacji i danych statystycznych, jeżeli obowiązek ich przekazywania wynika z umów i zobowiązań międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy są zobowiązanie do przekazania nieodpłatnie danych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników zgodnie z programem badań statystycznych statystyki publicznej. Przekazywanie danych odbywa się w postaci elektronicznej, w szczególności za pośrednictwem elektronicznej platformy gromadzenia danych statystycznych. Natomiast w przypadkach wskazanych w programie badań statystycznych statystyki publicznej przekazanie danych odbywa się w innej formie lub postaci. Przekazanie danych do Głównego Urzędu Statystycznego może się również odbyć w  postaci wywiadu przeprowadzanego przez ankietera statystycznego metodą wywiadu bezpośredniego lub wywiadu telefonicznego.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.