Zewnętrzna przyczyna powstania wypadku przy pracy

25-03-2019
Kategoria: Prawo Pracy

Zwracam się z prośbą o poradę w sprawie odmowy świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń jest to ubezpieczenie grupowe pracowników. Podczas parzenia kawy trzymając w dłoni szklankę z wrzątkiem chciałam zanieść do pokoju nagle się potoczyłam upadając na podłogę oblewając sobie nogi wrzątkiem doznając oparzeń I i II stopnia , uda, podudzia i kolana, doznałam silnego bólu i stresu , że nie jestem w stanie określić jak to się stało. Pomocy medycznej udzielono mi na SOR. W miejscach oparzeń pojawiły się pęcherze . Cały czas odczuwałam ból i dyskomfort przy poruszaniu się ,ubieraniu i myciu ,oraz nadal pozostały blizny po oparzeniach. Po zagojeniu się ran i zakończeniu leczenia złożyłam do Zakładu Ubezpieczeń zgłoszenie zdarzenia z opisem wypadku i dokumentacją medyczną. Następnie skontaktowała się ze mną telefonicznie pani z Zakładu Ubezpieczeń z pytaniem o przyczynę opisanego zdarzenia sugerując, że może to zawroty głowy, odpowiedziałam że nie pamiętam i nie jestem w stanie określić o co się potoczyłam i przytaknęłam na sugestie zawrotu głowy. Nadmieniam iż takich dolegliwości nie odczuwam. Po kilku dniach otrzymałam decyzję z Zakładu Ubezpieczeń o odmowie świadczenia , że przyczyną opisanego zdarzenia nie był nieszczęśliwy wypadek , ponieważ dolegliwość powstała w wyniku zawrotu głowy i brak czynnika zewnętrznego. W związku z powyższą decyzją Zakładu Ubezpieczeń proszę o poradę czy warto składać reklamację , oraz czy czynnikiem zewnętrznym nie jest szklanka z wrzątkiem i czy konsultantka z Zakładu Ubezpieczeń postąpiła prawidłowo sugerując przyczynę co nie było zamieszczone w opisie wypadku w zgłoszeniu zdarzenia. Bardzo proszę o poradę.

Opisana przez Panią sytuacja może być uznana za wypadek przy pracy, bowiem została spowodowany przyczyną zewnętrzną. Natomiast zgodnie z  art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Nie ma znaczenia to, że uszczerbek na zdrowiu został wywołany poparzeniem się kawą, przyczyną zewnętrzną może być bowiem każdy czynnik pochodzący spoza organizmu. Zgodnie z wyrkiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 15 grudnia 1994 roku, zewnętrzną przyczyną wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.

Z zewnętrzną przyczyną wypadku mamy do czynienia w sytuacji gdy jest ona spowodowana czynnikiem pozostającym poza wolą i świadomością pracownika. Fakt ten potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 października 1978 r., w którym ustalono, że przy ocenie zewnętrzności można mówić wtedy, gdy wypadek pozostaje poza wolą i świadomością pracownika – w odróżnieniu od przyczyny wewnętrznej, tkwiącej w organizmie poszkodowanego, która również może spowodować  uszczerbek na zdrowiu. Zgodnie zaś z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 1980 r., przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z dnia 12 czerwca 1975 r. może być nawet niefortunny odruch pracownika – jego nieskoordynowane poruszanie się, powodujące potknięcie się i upadek nawet na gładkiej powierzchni. Wyłączenie przyczyny zewnętrznej przy upadku pracownika, który nastąpił w takich okolicznościach, byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby istniały podstawy do ustalenia, że wypadek pracownika został spowodowany jego schorzeniem łączącym się np. ze skłonnością do omdleń lub zakłóceń równowagi.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.