Zastaw na rzeczach znajdujących się w wynajmowanym mieszkaniu

13-01-2015
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Właściciel wynajmowanego mieszkania może zabezpieczyć swoje roszczenia finansowe, które ma w stosunku do najemcy, poprzez ustanowienie zastawu na rzeczach ruchomych znajdujących się w lokalu. Wynajmujący ma prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, w celu zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok. Ustawowe prawo zastawu przysługuje na rzeczach ruchomych najemcy które stanowią jego własność lub współwłasność, jednakże w przypadku umowy najmu lokalu prawo to rozciąga się również na wniesione do lokalu ruchomości członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających. Prawo zastawu wygasa z chwilą usunięcia rzeczy objętych prawem zastawu. Wynajmujący może się jednak sprzeciwić usunięcia rzeczy obciążonych zastawem poprzez zastosowanie samopomocy i zatrzymanie rzeczy. Jednakże należy pamiętać, że zatrzymanie rzeczy następuje na niebezpieczeństwo wynajmującego, co oznacza, że będzie on ponosił odpowiedzialność, gdy zatrzymanie okaże się bezzasadne.

W przypadku, gdy najemca zalega z płatnością za czynsz z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego, właściciel mieszkania ma również prawo wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Zgodnie bowiem z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa nieruchomości uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt