Uchylenie się od skutków nie złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

26-03-2019
Kategoria: Prawo Spadkowe

Dzień dobry jakieś 4 lata temu zmarł mój ojciec. nie mam wykształcenia prawnego i nie wiedziałem o tym iż trzeba zrzekać się spadku. Wiedziałem że ojciec ma trzy kredyty i pożyczkę tak więc po jego śmierci aby pomóc matce uregulowałem wszystkie sprawy w tych bankach jednak nie wiedziałem o jeszcze jednym kredycie który ojciec wziął w 2015 r nadmienię że nie mieszkałem z rodzicami od 2012 r. W ubiegłym roku siostra poinformowała mnie o tym iż jest sprawa w której bank domaga się od nas jako spadkobierców spłaty zobowiązania. Z powodu tego iż na kilku sprawach nie pojawił się pełnomocnik banku z umową sędzia umorzył lub zawiesił postępowanie dokładnie nie wiem bo ja nawet nie byłem wzywany tylko moje rodzeństwo i matka. Obecnie bank sprzedał dług i oni poinformowali mnie że jestem dłużnikiem Czy można zrzec się spadku po upływie 6 miesięcy a jak nie to co mogę zrobić.

W sytuacji gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnego majątku oprócz długów, najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku w całości. Spadkobierca ma na odrzucenie spadku zaledwie sześć miesięcy od dnia w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Dlatego często zdarza się, że nie dochodzi do odrzucenia w ustawowym terminie. Najczęstszą przyczyną nieodrzucenia spadku w terminie jest jednak brak wiedzy o długach spadkodawcy. Do zaniechania odrzucenia spadku z powodu braku wiedzy o istniejących długach dochodzi, gdy spadkobierca nie utrzymuje kontaktu ze spadkodawcą. Bardzo rzadko natomiast spadkobiercy nie odrzucają spadku w terminie z powodu groźby.

Zarówno w przypadku nieodrzucenia spadku z powodu błędu jaki i w przypadku nieodrzucenia spadku z powodu groźby spadkobierca może uchylić się od skutków prawnych nie złożenia stosownego oświadczenia woli w terminie. Stosuje się wtedy przepisy o wadach oświadczenia woli. Uchylić się od skutków prawnych nie złożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku może nastąpić wyłącznie przed sądem. Ponadto jednocześnie z uchyleniem się od skutków nie złożenia swojego oświadczenia, spadkobierca powinien jednocześnie spadek przyjąć lub go odrzucić. Możliwość uchylenia się od skutków prawnych istnieje również w przypadku gdy spadkobierca pod wpływem groźby lub błędu złożył oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

W przypadku gdy sąd zatwierdzi uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia pod wpływem błędu  oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku, spadkobierca musi odrzucić spadek lub go przyjąć zachowując formę przewidzianą przez przepisy prawa spadkowego. W uchwale z dnia 22 listopada 2013 r. Sąd Najwyższy słusznie stwierdził, że do zatwierdzenia uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia pod wpływem błędu  oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku niezbędne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku w formie wymaganej przez art. 1018 § 3 k.c.2.  Oświadczenie w przedmiocie  przyjęcia  bądź  odrzucenia spadku może być złożone w toku postępowania o zatwierdzenie uchylenia  się  od  skutków  prawnych  niezłożenia  oświadczenia  w   przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku, a   jego skuteczność  zależy  od  zachowania  terminu  określonego w art. 1019 § 1 w związku z art. 88 § 2 k.c.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.