Zwrot kosztów utrzymania wspólnego zwierzęcia

27-03-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry. Kontaktuje się ponieważ poszukuję odpowiedzi, wskazówek ale również pomocy w sprawie opieki nad psem. Była żona dokonała zakupu psa na swoje nazwisko, jednak za pieniądze które ja zarobiłem, moja była żona nie posiadała żadnych źródeł dochodu, poza alimentami na dzieci z poprzedniego związku, nie była w stanie zapłacić za psa z własnych pieniędzy, zapłaciła za niego z pieniędzy zarobionych przeze mnie. W stycznia 2019 roku pies został przewieziony do moich rodziców co miało miejsce za wiedzą i zgodą byłej małżonki, jak również spowodowane zostało presją wywartą na niej przez ówczesnego właściciela wynajmowanego przez nią mieszkania, oraz faktem, że nie radziła sobie z dwoma psami, które ciągle popadały w konflikty, wobec czego zmuszona była oddać psa moim rodzicom. Nie przypominam sobie również żeby była ona z tego powodu szczególnie nieszczęśliwa, ponieważ warunki mieszkaniowe oraz posiadane drugiego dużego psa w domu nie pozwalały na opiekę nad psem. W momencie wywiezienia psa do moich rodziców znajdowaliśmy się z moją byłą żoną w związku małżeńskim wobec czego wydaje mi się, że również pies należał do wspólnoty majątkowej, po drugie: moja była żona do dnia dzisiejszego nie interesowała się psem a jeżeli tak bardzo chciała go odzyskać, nie bardzo rozumiem dlaczego go po prostu nie zabrała. Podczas wizyt u moich rodziców miała za każdym razem możliwość zabrania psa z powrotem. Mam na to kilku świadków, którzy zeznają, że moja była żona nie wykazywała ani zainteresowania, ani potrzeby odzyskania psa. Pragnę również dodać, że przez cały okres kiedy pies przebywa u moich rodziców moja była żona nie interesowała się zbytnio psem, nie interesowały jej również koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia, które znacznie przewyższają możliwości materialne mojej byłej żony, a które jeżeli zajdzie potrzeba mam zamiar od niej egzekwować. Mam również zamiar powołać wiarygodnych świadków, którzy potwierdzą moją wersję wydarzeń. Pragnę również dodać, że od chwili kiedy pies został przewieziona do moich rodziców do dnia dzisiejszego znajduje się pod stałą opieką weterynaryjną. Regularnie poddawana jest szczepieniom, odrobaczaniu, podawane ma zastrzyki antykoncepcyjne, podawane ma niezbędne witaminy i mikroelementy. Proszę o informację czy była żona jeśli zwrócę jej psa będzie miała obowiązek zwrócić mi część kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Zgodnie z przepisami prawa rodzinnego jako byli małżonkowie jesteście państwo współwłaścicielami psa który został zakupiony w trakcie trwania małżeństwa. Z opisu sprawy wynika bowiem, że nie mieliście ustanowionej rozdzielności majątkowej, natomiast w chwili zawarcie związku małżeńskiego z mocy ustawy powstała między wami majątkowa wspólność ustawowa. Oznacza to, że wszelkie przedmioty majątkowe w tym zwierzęta nabyta w trakcie trwania małżeństwa wchodzą do wspólności majątkowej, zaś po rozwodzie przedmioty te stają się waszą współwłasnością w częściach równych. Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa staje się własnością jednego z małżonków również w sytuacji gdy zostaje zakupiona ze środków należących do majątku osobistego tego małżonka. Jednak w opisanym przypadku z taką sytuacją również nie mieliśmy do czynienia.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi, że do majątku wspólnego małżonków wchodzi w szczególności uzyskane w czasie trwania małżeństwa wynagrodzenie za pracę, dochody z innej działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego oraz z majątku osobistego każdego z małżonków. Oprócz uzyskanych dochodów do majątku wspólnego należą również środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie ubezpieczonego. W związku z powyższym jeśli pies został zakupiony z uzyskanych w trakcie trwania małżeństwa dochodów, to w chwili obecnej jesteście jego współwłaścicielami w równych częściach. Dlatego każde z was ma obowiązek po połowie ponosić ciężary i wydatki związane z jego utrzymaniem.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.