Ustalenie kontaktów z dziećmi na czas trwania postępowania sądowego

01-04-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Witam. Mam kłopot. Mąż wyprowadził się miesiąc temu z domu, żąda rozwodu bez orzekania o winie. Ja po kilku dniach wystąpiłam do sądu rodzinnego o alimenty. Niestety nie ma jeszcze terminu rozprawy na najbliższe dwa i pół tygodnia , a mąż nagle zainteresował się aż nadto dziećmi. To znaczy pozwalam mu odwiedzać dzieci dwa-trzy razy w tygodniu po przynajmniej dwie godziny, ale on nagle wymyślił sobie, że chce je zabrać do siebie (a mieszka u ojca swojego) na weekend ponieważ uargumentował to tak, że ty je miałaś. Czekam na tą rozprawę gdyż chcę jasno określić dni i godziny jego odwiedzin a teraz kiedy mu nie pozwalam zabrać dzieci zaczyna mi się odgrażać, że odbierze dziecko z przedszkola i tyle ją będę widziała. Co mogę zrobić? Uważam, że postępuję rozsądnie pozwalając mu na odwiedziny chociaż mniejsza córka bardzo przeżywa tą sytuację i aż musiałam ją do poradni psychologiczna pedagogicznej zapisać lecz też jeszcze czeka na wizytę. Wiem, że nie ma mąż ograniczonej władzy rodzicielskiej ale czy mam jakąś możliwość żeby przed rozprawą nie dopuścić do zabrania samowolnego bez mojej zgody przez męża moich córek na weekend do jego obecnego miejsca zamieszkania.

Jeśli chciałaby Pani uregulować kontakty z dziećmi na czas trwania postępowania sądowego z obawy, że ojciec dzieci zabierze je spod Pani opieki, powinna Pani złożyć wniosek zabezpieczający o ustalenie kontaktów z dziećmi na czas trwania postępowania sądowego Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego wniosek o udzielenie zabezpieczenia można złożyć w każdej sprawie cywilnej, tak więc można to zrobić również w sprawie o rozwód. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinna Pani złożyć już teraz ponieważ sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Sąd rozpoznając Pani wniosek o udzielenie zabezpieczenia będzie się kierował głównie tym czy ma Pani interes prawny w uzyskaniu tego zabezpieczenia. Dlatego w uzasadnieniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia powinna Pani przedstawić interes prawny. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie. Interesem prawnym w uzyskaniu zabezpieczenia jest w Pani przypadku dobro dzieci które źle znoszą brak stabilizacji.

Jeśli obawia się Pani, że dobro dzieci zostanie zagrożone może Pani również ograniczyć ojcu dzieci kontakty z nimi w taki sposób aby odbywały się one w Pani miejscu zamieszkania lub w obecności kuratora sądowego. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeżeli wymaga tego dobro dzieci sąd może zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu lub zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd. Ponadto sąd opiekuńczy może ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość lub zakazać porozumiewania się na odległość. W skrajnych przypadkach sąd opiekuńczy może również zakazać jednemu z rodziców kontaktów ze swoim dzieckiem.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.