Ważność umowy zawartej w formie elektronicznej

04-04-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Chciałbym uzyskać poradę dotyczącą zawierania umowy przez internet. Otrzymałem maila z ofertą reklamy w serwisie www. Przyjąłem tą ofertę i odpowiedziałem, że jestem zainteresowany. Następnie otrzymałem telefon od tej firmy. Na początku rozmowy nie informował mnie że rozmowa jest nagrywana, rozmowa przebiegała płynnie przedstawiał ofertę i pytał się czy byłbym zainteresowany taką formą reklamy (dodał również że będzie to reklama na wyłączność w regionie śląskim czyli że będzie tylko moja firma w katalogu) oczywiście potwierdziłem że byłbym zainteresowany taką forma reklamy i poprosiłem o przesłanie informacji na e-maila w celu dalszego sprawdzenia oferty. Na e-maila przyszła umowa i faktura  oczywiście zszokowałem się widząc fakturę (poszukałem w Internecie na temat takich umowy) i wysłałem e-mailem oraz kurierem odstąpienie od umowy. Dziś zadzwoniła Pani i informuje mnie że odstąpienie od umowy jest nieważne. Chciałbym się dowiedzieć czy moje odstąpienie od umowy jest ważne  jeżeli nie bylem informowany o tym fakcie, czy istnieje możliwość przesłania nagrań przeprowadzonych rozmów na mój adres e-mail (brak czasu na jeżdżenie do siedziby ich firmy). Czy istnieje możliwość wytoczenia ewentualnego procesu tej firmie za wprowadzanie w błąd (nieinformowanie o nagrywaniu rozmowy, brak informacji ze jest to umowa zawierana telefonicznie oraz podanie iż jest to oferta na wyłączność a tak naprawdę tylko zwykła reklama).

Przyjęcie oferty złożonej przez przedsiębiorcę innemu przedsiębiorcy w formie elektronicznej jest wiążące. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym oferta która zostanie złożona w formie elektronicznej wiąże składającego już w momencie gdy druga strona potwierdzi jej otrzymanie. Jednakże przed zawarciem umowy przedsiębiorca składający ofertę w formie elektronicznej powinien dopełnić obowiązków informacyjnych. Przede wszystkim powinien poinformować drugiego przedsiębiorcę o czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy, skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty oraz zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy. Ponadto przedsiębiorca składający ofertę w formie elektronicznej ma obowiązek poinformować drugą stronę o metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie, językach w których umowa może być zawarta oraz kodeksach etycznych które stosuje.

Ponieważ został Pan wprowadzony w błąd co do treści czynności prawnej może Pan uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli. W przypadku gdy oświadczenie woli jest złożone innej osobie uchylenie się od jego skutków prawnych jest możliwe wyłącznie wtedy gdy błąd ten został wywołany przez tę osobę. Co w Pana przypadku miało miejsce. Ponadto uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu jest możliwe jeśli błąd był istotny. To znaczy taki który uzasadniał przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści. Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli może Pan złożyć tylko przez rok, ponadto należy to zrobić w formie pisemnej.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.