Odpowiedzialność odszkodowawcza za wyłudzenie kredytu odnawialnego

22-05-2019
Kategoria: Prawo Finansowe
Sprawa dotyczy mojego kredytu odnawialnego z 2015 roku. Po przyznaniu tego kredytu całą kwotę pożyczyłem pracownikowi  Banku w którym dostałem kredyt. Z pracownikiem banku uzgodniłem że go spłaci do 12 miesięcy od czasu podpisania umowy wtedy mija czas jego wykorzystania. Oczywiście nie dotrzymał słowa. Po 41 miesiącach przyszło mi wezwanie do zapłaty z Kancelarii Prawnej. Złożyłem do Prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ta sprawę skierowała do Policji. Policja po przesłuchaniu œświadków przekazała dokumenty Prokuraturze, a Prokuratura umorzyła dochodzenie. Napisałem zażalenie ale nie zostało uwzględnione. Dzięki przesłuchaniu świadków były pracowni banku przyznał się że pożyczył pieniądze. Sąd napisał ,, Ponad wszelką wątpliwość pokrzywdzony pożyczył pieniądze. W sprawie nie ma żadnych dokumentów, które określałyby kwotę zobowiązania, terminy spłaty, ,itp. Kwota jaką pożyczyła to 15 000zł oddała po wielkich trudach w 2017r. 10 000zł.Z tym że Wezwanie  opiewa na kwotę 20 000 zł. Czy mogę oprócz brakującej kwoty pozwać ją o odsetki z wezwania do zapłaty czyli jakieś 5 000zł. Jeżeli tak to jak procentowo wygląda wygranie sprawy i jakie są koszty założenia sprawy cywilnej. Ile kosztowało by pismo procesowe cywilne. Na dzień dzisiejszy ani bank ani żadna instytucja do mnie się nie zwraca o spłacenie kredytu. Może przez to, że dług się przedawnił, ale to inna sprawa.

Osoba dla której wziął Pan kredyt bankowy ponosi względem Pana odpowiedzialność odszkodowawczą deliktową. Odpowiedzialność odszkodowawcza deliktowa wynika wprost z art. 415 kodeksu cywilnego zgodnie z którym kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Zatem jeśli osoba dla której wziął Pan kredyt bankowy nie spłacała go i przez to naraziła Pana poważne szkody majątkowe, może Pan ją pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej. Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba zobowiązana do zapłaty odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Oprócz zwrotu należności głównej Pana znajomy powinien również zwrócić kwotę odsetek które narosły w czasie kiedy nie było spłacane zadłużenie. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 października 1993 r., I CRN 121/94, OSNC 1995/1/21, odsetki od odszkodowania pieniężnego należą się od dnia, w którym odszkodowanie to powinno być zapłacone; w wypadku zobowiązań z czynów niedozwolonych, które mają charakter bezterminowy, stan opóźnienia w spełnieniu świadczenia powstaje po wezwaniu dłużnika do świadczenia. Znaczenie takiego wezwania wierzyciela (art. 455 k.c.) polega na tym, że z jego chwilą na dłużniku zaczyna ciążyć obowiązek niezwłocznego spełnienia świadczenia i że nie spełniając go - popada w opóźnienie, a to uprawnia wierzyciela do żądania odsetek za czas opóźnienia (art. 481 § 1 k.c.). Dłużnik popada w opóźnienie, jeśli nie spełnia świadczenia pieniężnego w terminie, w którym stało się ono wymagalne, także wtedy, gdy kwestionuje istnienie lub wysokość świadczenia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.