Zadośćuczynienie za zniszczenie mienia

23-05-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry zwracam się do Państwa o poradę prawną z zakresu prawa karnego. Dotyczy wybicia szyby w mieszkaniu. Osoba pokrzywdzona zgłosiła sprawę na policję, wskazując sprawców zajścia (było ich 3-ch) ale podaje tylko jednego jako głównego sprawcę a pozostałych jako współsprawców. Sprawca na policji chciał się pogodzić i zwrócić wartość szyby, w tym momencie osoba pokrzywdzona zażądała od sprawcy jeszcze 1000 złotych zadośćuczynienia, sprawca nie zgadza się na to. W związku z tym osoba pokrzywdzona chce zadośćuczynienia od pozostałych osób którzy uczestniczyli w tym zajściu. Proszę mi powiedzieć czy takie zachowanie jest  właściwe i czy osoba pokrzywdzona może żądać zadośćuczynienia od innych osób (współsprawców)? Dodam że są to pełnoletnie osoby ale uczniowie.

Uszkodzenie mienia polegające na wybiciu szyby w mieszkaniu nie daje podstaw do żądania od sprawców lub współsprawców zadośćuczynienia. Roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia powstałoby wyłącznie w sytuacji gdyby wybita szyba spowodowała u pokrzywdzonych uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia. Ponadto obowiązek zapłaty zadośćuczynienia powstałby gdyby poszkodowani utracili całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyłyby się ich potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość Podstawa do zapłaty zadośćuczynienia występuje również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu. Żadna z tych sytuacji nie miała miejsca więc brak jest podstaw, aby stwierdzić obowiązek zapłaty zadośćuczynienia.

Oprócz spowodowania rozstroju zdrowia zadośćuczynienia można również żądać w przypadku naruszenia dóbr osobistych drugiego człowieka. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym ten czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Dobrem osobistym człowieka jest jego zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.  W opisanym przez Pana przypadku wybicie szyby w mieszkaniu nie spowodowało naruszenia dóbr osobistych dlatego również w tym przypadku brak jest podstaw do uznania zasadność roszczenia o zapłatę zadośćuczynienia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.