Przedawnienie odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia

29-05-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Witam. Moj problem wygląda następująco. Pod koniec 2016 roku, mój mąż wyjechał za granicę, w tym czasie ja pobierałam zasiłek rodzinny na troje naszych dzieci z tutejszej gminy. W kwietniu składając nowe wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego, zadałam pytanie pracownikowi do spraw zasiłków rodzinnych o to czy należy mi się zasiłek rodzinny w Polsce jeżeli mój  mąż pracuje za granicą, odpowiedzieli ze tak oczywiście o ile mąż za granicą takiego zasiłku nie pobiera ( w tym czasie nie pobierał) aż do momentu kiedy postanowiliśmy że lepiej będzie jeśli tam postara się o zasiłek rodzinny, a ja musze w Polsce zrezygnować i tak też zrobiłam. Bodajże w listopadzie 2017r pojechałam do gminy zgłosić fakt ze rezygnujemy z zasiłku rodzinnego i że mąż złożył dokumenty o prawo do zasiłku rodzinnego za granicą, wszystko okazało się na ogół proste, ale niestety, po bardzo krótkim czasie dowiedzieliśmy się że jednak nie słusznie pobierałam w Polsce zasiłek i całą kwotę musze oddać, ale nie w tym problem ponieważ kwotę którą mi wyliczyli oddalam wpłacając na konto, a mężowi za granicą wyrównali za tamte miesiące. Wszystko do dnia dzisiejszego wydawało się być ok, ale niestety wydawało się. Dziś pocztą dostałam wezwanie do naszej gminy do działu zasiłku rodzinnego i to co się tam dowiedziałam powaliło mnie z nóg. Okazało się ze Pan który naliczał i obliczał mi kwotę którą musiałam wtedy zwrócić popełnił straszny błąd w liczeniu i okazało się że musze jeszcze wpłacić na ich konto pieniądze, i już by tak o to nie chodziło gdyby nie to że za błąd tego pana mam zapłacić odsetki w wysokości 1500 zł, za to ze sprawa trwa już 3 lata i ze nikt mnie o tym przez 3 lata nie informował że mam jeszcze coś oddać za czyjeś błędy mam płacić tak strasznie duże odsetki bez możliwości rozłożenia na raty w terminie do 15 maja b.r. Pani kierownik poinformowała mnie również ze wszystko to wydało się podczas kontroli że gdyby nie kontrola nie wiadomo ile jeszcze by to potrwało zanim ktoś poinformowałby mnie o fakcie ze jeszcze cos musze oddać, powiedziała też że to nie jedna taka sprawa w gminie i że przez tego pana dużo było takich spraw. Powiedziała mi też że powinnam zwrócić się do tego pana o zwrot odsetek które to przez niego muszę zapłacić. No i na koniec moje pytanie brzmi czy ja przez błąd tego Pana muszę zapłacić te odsetki, Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Nie ma Pani obowiązku zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie ponieważ odsetki te jako roszczenie okresowe uległy już przedawnieniu. Zgodnie z kodeksem cywilnym jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Roszczenie gminy o zapłatę zaległych odsetek uległo jednak już przedawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 118 kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Trzy letni okres przedawnienia dla odsetek potwierdza również uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 listopada 1994 r., III CZP 141/94. W powyższej uchwale Sąd Najwyższy stwierdził, że według poglądu dominującego w orzecznictwie, roszczenia o odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego są roszczeniami o świadczenia okresowe. Stąd wyprowadza się wniosek, że roszczenia o odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego przedawniają się niezależnie od charakteru roszczenia głównego w terminie przewidzianym w art. 118 k.c. dla roszczeń o świadczenia okresowe.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.