Odpowiedzialność za długi po śmierci siostry

07-06-2019
Kategoria: Prawo Spadkowe

Dzień dobry. mam takie pytanie. Chodzi mi o zrzekanie się majtku po śmierci osoby z rodziny, a mianowicie w grudniu zmarła moja ciocia czyli siostra mojej mamy i teraz mamy problem ponieważ ciocia umierając pozostawiła połowę mieszkania i dług w banku na 55 tysięcy złotych plus odsetki, nie wiemy co mamy robić gdyż jej syn się zrzekł wszystkiego i boimy się że dług przejdzie na osoby pokrewne rodzinie cioci, czy banki mogą coś takiego zrobić i co my powinniśmy zrobić aby uniknąć takiego obciążenia finansowego. No i jest jeszcze jeden aspekt dotyczący tej sprawy, otóż moja mama nieświadoma tego że jej siostra miała już takie długi wzięła jej kredyt na swoje nazwisko i przesłała jej całość pieniążków na konto, a ciocia miała jej to spłacać, niestety moja mama jest na rencie i kwota 250 złotych miesięcznie jest kwotą która pozbawi ją jakichkolwiek środków do życia, nadmienię że moja mama posiada dokument potwierdzający wysłanie owych pieniążków miesiąc przed śmiercią cioci, teraz narzuca  się pytanie czy można to jakoś przepisać lub jakoś ścignąć ten kredyt, proszę pomóżcie bo naprawdę jest źle.

Pana mama może uniknąć całkowitej odpowiedzialności z tytułu długów swojej siostry wyłącznie w przypadku gdy złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku w całości. Oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mama dowiedział się o tytule swego powołania. Dniem w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania jest zazwyczaj dzień śmierci spadkodawcy, ponieważ w przypadku najbliższej rodziny o śmierci dowiadujemy się już w dniu w którym nastąpiła. Jeśli natomiast Pana mama nie złoży żadnego oświadczenia w ustawowym sześciomiesięcznym terminie będzie to równoznaczne z przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi do wysokości stanu czynnego spadku. Natomiast czynny stan spadku ustala się przy pomocy spisu inwentarza lub wykazu inwentarza. Spis inwentarza sporządzany jest przez komornika sądowego natomiast wykaz inwentarza wykonywany jest przez notariusza.

Należy również pamiętać, że przyjęcie lub odrzucenie udziału spadkowego przypadającego spadkobiercy z tytułu podstawienia może nastąpić niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału spadkowego, który temu spadkobiercy przypada z innego tytułu. Spadkobierca może również odrzucić udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu. Natomiast poza wypadkami przewidzianymi w paragrafach poprzedzających spadkobierca nie może spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.