Zasady nierównego podziału spadku

10-06-2019
Kategoria: Prawo Spadkowe

Witam Mam pytanie dotyczące podziału majątku. Mój ojciec zmarł 10 lat temu, sprawa spadkowa była przeprowadzona dwa lata temu. Ja i moja matka dostaliśmy po połowie. Po śmierci ojca matka prowadziła różne remonty (podłączenie wody, remont dachu, wymiana okien, założenie centralnego ogrzewania). Teraz matka chce oddać sprawę do sądu twierdząc, że odziedziczyłem połowę tego co zostawił ojciec sprzed wszystkich remontów które były prowadzone po jego śmierci. Grozi mi że będę musiał robić sobie oddzielne wejście i zabroni dostępu do łazienki używania centralnego itp. Centralne modernizowałem na mój koszt w 2016r. Obecnie z żoną i dzieckiem zajmujemy dwa pokoje gdzie w jednym z nich jest zrobiony aneks kuchenny. Matka zajmuje pokój i kuchnie. łazienkę i przedpokój użytkujemy wspólnie. Z tym że aby dojść do naszych pokoi musimy przejść przez matki kuchnie. Co do rachunków to większość opłacamy z żoną (matka dokłada około 50 zł miesięcznie gdzie rachunki wynoszą średnio około 600-650 zł). Ogrzewanie również w dużo większej części pokrywamy z żoną. Matka i ja zajmujemy po około 50 m2. Proszę o pomoc w kwestii jak sąd może rozpatrzyć jej pozew. Czy może nakazać mi robić oddzielne wejście zabronić dostępu do łazienki robić oddzielną instalacje centralnego ogrzewania. I jak podzieli budynek. Matka motywuje pozew tym że przechodząc przez jej kuchnie do naszych pokoi odbieramy jej prywatność i tym że według niej to my z żoną zużywamy więcej energii elektrycznej, opału i twierdzi że nie będzie się dokładała więcej do opłat i kosztów opału. Proszę o pomoc.

Ponieważ remonty były wykonywane przez Pani mamę już po śmierci ojca, będą one brane pod uwagę podczas postępowania o dział spadku. Zgodnie bowiem z art. 686 kodeksu cywilnego w postępowaniu o dział spadku Sąd ma możliwość rozstrzygania o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów oraz spłaconych długów spadkowych. Wykonane przez mamę remonty polegające na podłączeniu wody, wymianie dachu, wymianie okien oraz założeniu centralnego ogrzewania są nakładami poczynionymi na wasz wspólny majątek. Dlatego jeśli mama powoła się na powyższe remonty żądając nierównego działu Sąd będzie musiał uwzględnić przy podziale wartość dokonanych przez nią remontów.

W postępowaniu o dział spadku znaczenie mają również otrzymane przez spadkobiercę darowizny oraz zapisy windykacyjne. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych. Wyjątkiem jest sytuacja w której z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Na schedę spadkową nie zalicza się jedynie drobnych darowizn zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.