Dziedziczenie spadku przez dziadków zmarłego

02-07-2013
Kategoria: Prawo Spadkowe

W świetle przepisów prawa spadkowego dziadkowie spadkodawcy mogą być również spadkobiercami. Z sytuacją kiedy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy mamy do czynienia w przypadku braku dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Dziadkowie wtedy dziedziczą całość spadku w częściach równych. W sytuacji, gdy któreś z dziadków spadkodawcy zmarło przed otwarciem spadku, część spadku która  by mu przypadła, otrzymają jego dzieci, przy czym podział tej części spadku nastąpi według reguł, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy. Natomiast w przypadku, gdy ten z dziadków który zmarł przed otwarciem spadku, nie posiadał dzieci, spadek który by mu przypadł otrzymają pozostali dziadkowie w częściach równych. W takiej sytuacji dziadkowie są uprawnieni do złożenia wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie jego podziału.

Dziadkowie spadkodawcy, jeżeli znajdują się w niedostatku i nie mogą otrzymać należnych im środków utrzymania od osób, na których ciąży względem nich ustawowy obowiązek alimentacyjny, mogą żądać od spadkobiercy nie obciążonego takim obowiązkiem środków utrzymania w stosunku do swoich potrzeb i do wartości jego udziału spadkowego. Spadkobierca może uczynić zadość temu roszczeniu także w ten sposób, że zapłaci dziadkom spadkodawcy sumę pieniężną odpowiadającą wartości jednej czwartej części swojego udziału spadkowego. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa spadowego otrzymasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt