Rozwiązanie umowy współpracy zawartej na czas określony

12-06-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry Obecnie prowadzę salonik prasowy na zasadzie umowy współpracy zawartej na czas określony. W umowie współpracy nie ma żadnego wpisu dotyczącego wcześniejszego rozwiązania umowy. Jest tylko zapis mówiący , że mogę ją rozwiązać  w terminie trzech miesięcy przed końcem upływu terminu współpracy. W związku z trudną sytuacją finansową  chcę zakończyć działalność gospodarczą . Po przesłaniu do zarządu wypowiedzenia umowy, otrzymałem informację , że nie mogę rozwiązać umowy, ponieważ jest podpisana na czas określony lub jeśli znajdę kogoś na swoje miejsce. Ponadto otrzymałem pismo, w którym poinformowano mnie o zakazie sprzedaży m.in kosmetyków , które wcześniej mogłem sprzedać bez ograniczeń. Ostatnio otrzymałem tzw. planogram informujący o dozwolonych produktach tytoniowych do sprzedaży . Produkty zdjęte z planogramu pozostają schowane. Na pytanie co z nimi zrobić otrzymałem informację , że to jest moja sprawa, a wymaga żeby były wyroby zgodnie z planogramem . Nie przestrzeganie planogramu grozi wysokimi karami finansowymi, raz się o tym przekonałem. Pragnę nadmienić, że przy podpisaniu umowy musiałem wpłacić kaucję, której część jest przeznaczona na ewentualne sprawy sądowe . Proszę o pomoc w tej sprawie.

Umowa współpracy którą Pan podpisał jest bardzo niekorzystna dla Pana firmy i powinna być jak najszybciej rozwiązana. Nie rozwiązanie umowy w możliwie najszybszym terminie może spowodować powstanie kolejnych nieuzasadnionych roszczeń ze strony firmy z którą Pan współpracuje. Nie prawdą jest twierdzenie, że umowa współpracy nie może być rozwiązana ze względu na to iż została zawarta na czas określony. W przypadku umów zlecenie nie ma bowiem znaczenia to czy została ona zawarta na czas określony, lecz to czy w samej umowie przewidziany został okres jej wypowiedzenia.

Do umów o współpracę, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Natomiast zgodnie z kodeksem cywilnym przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Z powołanego wyżej przepisu wynika, że może Pan rozwiązać umowę współpracy w każdym czasie, jednak zrywając wcześniej umowę musi Pan podać ważną przyczynę. Nie podanie ważnej przyczyny wcześniejszego rozwiązania umowy może bowiem skutkować Pana odpowiedzialnością odszkodowawczą. Ważną przyczyną wcześniejszego zakończenia umowy mogą być problemy zdrowotne, rodzinne, finansowe. Warto również pamiętać, że nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia umowy współpracy z ważnych powodów.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.