Odpowiedzialność karna za sprzedaż nielegalnego oprogramowania

24-06-2019
Kategoria: Prawo Karne

Witam! Otóż mam taką sprawę dotyczącą sprzedaży pewnych produktów. Chodzi o to, że na wiosnę ubiegłego roku w serwisie internetowym, ogólnodostępnym zakupiłem oprogramowanie w oryginalnych opakowaniach. Złożyłem się wspólnie razem z bratem. Ten serwis internetowy to globalna hurtownia. Posiada swą jawną stronę. Jak pisze na stronie głównej, jest ona oficjalnym partnerem Stanów Zjednoczonych. Te przedmioty w 2 przesyłkach nie dotarły do mnie, ponieważ zatrzymał je Urząd Celny w Gdańsku z podejrzeniem podrobienia znaków towarowych i sprawę tę przekazał Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku. I teraz ja jestem podejrzany o to, jako gdybym chciał je sprzedawać. Ale ja nie otrzymałem żadnego listu z firmy Microsoft, że te produkty są podrobione. Nawet dzwoniłem do działu obsługi klienta i tam Pani zdziwiła się, jak Urząd Celny mógł to sprawdzić.  Ja kupując te produkty sugerowałem się tym, że użytkownik jest w 100% wiarygodny i ma pozytywne komentarze. A zakupiłem je u dwóch różnych użytkowników. Ta firma wysyła na cały świat. Zapłaty dokonuje się na rzecz firmy poprzez system płatności elektronicznej. Pod każdym opisem przedmiotu, oprogramowania znajduje się zdjęcie klucza produktu. Kiedy dzwoniłem do firmy również Pani z działu obsługi powiedziała mi, że trzeba do nich wysłać całość. I nawet się zdziwiła, że Urząd Celny tak po prostu zabrał i przekazał to policji. Poradziła mi abym skonsultował się z prawnikiem. W związku z tym mam pytanie, co mam z tym zrobić. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Pana ewentualna odpowiedzialność karna za udział w tym zdarzeniu zależy od tego czy na podstawie towarzyszących okoliczności mógł Pan podejrzewać, że oprogramowanie zostało uzyskane przez sprzedającego za pomocą przestępstwa. W takim przypadku można bowiem mówić o możliwości popełnienia przez Pana przestępstwa paserstwa nieumyślnego. Zgodnie z kodeksem karnym kto rzecz o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przestępstwo paserstwa nieumyślnego stosuje się odpowiednio do programów komputerowych.

Możliwość popełnienia przestępstwa paserstwa nieumyślnego nie jest uzależniona od tego za pomocą jakiego czynu zabronionego sprzedający uzyskał nielegalne oprogramowania. Nie ma również znaczenia to czy czynu przestępczego dopuściła się bezpośrednio firma która Panu sprzedawała oprogramowanie czy też poprzedni sprzedający.  Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2017 roku, sprawca  nieumyślnego  paserstwa  nie  musi  wiedzieć  lub przewidywać  za  pomocą  jakiego  konkretnie  czynu  zabronionego  rzecz  została uzyskana, jak również nie musi znać okoliczności w jakich przestępstwo to zostało popełnione.  Nie  jest  więc  konieczne ustalenie  podmiotowego  związku  między sprawcą  paserstwa, a  sprawcą  czynu  zabronionego,  za  pomocą  którego  rzecz został uzyskana. Warunek   pochodzenia   rzeczy   stanowiącej   przedmiot   paserstwa bezpośrednio z czynu zabronionego nie oznacza również, że sprawca paserstwa musi  nabyć  rzecz  bezpośrednio  od  sprawcy  czynu  zabronionego, Paserstwo może być też popełnione jako tzw. paserstwo wtórne, gdy rzeczy pochodzące z czynu  zabronionego  niejako  „przechodzą  przez  ręce”  kilku  osób. Chodzi tu o nabycie rzeczy od pasera przez kolejnego pasera (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 2007 r., IV KK 398/07, LEX nr 359565).

9Konieczne jest tylko to, aby istniała obiektywna możliwość powzięcia przez niego  przypuszczenia,  że  rzeczy,  które  nabywa,  zostały  uzyskane  za  pomocą jakiegokolwiek czynu zabronionego. Z punktu widzenia odpowiedzialności za przestępstwo z art. 292 § 1 k.k. wystarczy, że sprawca na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że rzeczy, które nabywa lub pomaga do ich zbycia albo te rzeczy przyjmuje  lub  pomaga  do  ich  ukrycia,  zostały  uzyskane  za  pomocą  czynu zabronionego.  Wystarczy,  że  na  podstawie  towarzyszących  okoliczności  ma podstawy do przypuszczenia, że nabywa rzeczy, które normalnie nie występują w prywatnym obrocie.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.