Zgoda na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej

26-06-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie mi na czym polega "zostać opiekunem prawnym własnej Mamy" Mama obecnie znajduje się w szpitalu. Tam została ubezwłasnowolniona na czas leczenia (tak słyszałam) i pozostaje złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie i chęć zostania opiekunem prawnym. Mieszkam za granicą w Holandii i podejrzewam ze nie będzie to łatwe. Moi trzej bracia i sistra mieszkaja w Polsce, w Krakowie wiec blisko mamy ale nie chcą wziąć na siebie tej odpowiedzialności. Odpowiedzialność, właśnie, na czym ona polega ? Mam wątpliwości co do procedury. Sprawa w Sadzie to minimum 6 miesięcy od złożenia wniosku. Mama ma wyjść ze szpitala mniej więcej za 3 tygodnie i wg. wskazówek lekarza nie może mieszkać sama. Bracia i siostra nie chcą Mamy wziąć do domu bo nie maja do tego warunków aby opiekować się nią 24 h /dobę. Podróż do mnie nie wchodzi zupełnie w grę wiec pozostaje Dom Opieki ale kto w tym momencie wyraża zgodę na pobyt w takim Domu ? Ja nie mam jeszcze takich uprawnień, może będę je miała za 6 miesięcy, Mama jest ubezwłasnowolniona przez szpital wiec tez nie a do Domu Opieki bez zgody i podpisu osoby uprawnionej jej nie przyjmą. Co robić ? Proszę serdecznie o pomoc.

Zgodę na umieszczenie Pani mamy w domu pomocy społecznej może wyrazić tylko ona sama. Natomiast jeżeli Pani mama ze względu na swój zły stan zdrowia nie może samodzielnie wyrazić takiej zgody, zgodę taką może w jej imieniu wyrazić jej opiekun prawny po jej wcześniejszym ubezwłasnowolnieniu. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką; podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. Uprawnienia oraz obowiązki prawnego opiekuna są tożsame z uprawnienia i obowiązkami osoby wykonującej władzę rodzicielską. Do sprawowania opieki stosuje się bowiem z pewnymi wyjątkami  przepisy o władzy rodzicielskiej.

Obowiązkiem opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej jest wykonywanie swoich obowiązków ze szczególną starannością, kierując się przy tym interesem społecznym oraz dobrem osoby pozostającej pod opieką. Dodatkowo niezwłocznie po objęciu opieki opiekun osoby ubezwłasnowolnionej ma obowiązek sporządzić inwentarz majątku osoby pozostającej pod opieką i przedstawić go sądowi opiekuńczemu. Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od obowiązku sporządzenia inwentarza, jeżeli majątek jest nieznaczny. Jeśli zostanie Pani opiekunem prawnym swojej mamy nie będzie Pani mogła reprezentować jej jedynie przy czynnościach prawnych dokonywanym pomiędzy wami oraz przy czynnościach prawnych dokonywanych między Pani mamą a Pani małżonkiem, zstępnymi, wstępnymi lub rodzeństwem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz mamy.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.