Śmierć strony w czasie sprawy o podział majątku wspólnego

27-06-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Sprawa z zakresu prawa spadkowego (po ojcu) i rodzinnego (podział majątku wspólnego rodziców). W 2014 r. matka wystąpiła o rozwód z orzeczeniem o winie i w r. 2015 sąd przyznał rozwód z orzeczeniem o winie ojca. Od maja 2010 r. ojciec mieszkał poza Polską i został wymeldowany z adresu w Polsce, z urzędu. Matka wniosła o podział majątku w r 2018. Sprawa jest w toku. Kilka dni temu ojciec zmarł. Działka, na której stal dom należała tylko i wyłącznie do ojca.  Matka wystąpiła przy podziale o otrzymanie całego domu i również działki, po ewentualnej spłacie ojca. W ostatnich latach, to matka głównie otrzymywała dom, a od wyjazdu ojca utrzymywała dom w 100%. Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta, ale odbyła się już ostatni rozprawa przed wydaniem decyzji. Rzeczoznawca też już wydal opinie. Ojciec zmarł na początku czerwca, ale akt zgonu nie został jeszcze wysłany. O śmierci ojca poinformowała mnie telefonicznie policja  z zagranicy. Czy śmierć ojca wpływa i w jakiś sposób na ewentualny podział majątku rodziców? Czy decyzja sadu, zakładając, ze nadejdzie ona w tym miesiącu czyli już po śmierci ojca może zostać anulowana? Czy jestem zobowiązana poinformować Sąd o śmierci ojca, nawet gdy nie ma aktu zgonu? Czy matka, która wie ode mnie o śmierci ojca, jest zobowiązana poinformować Sad? Jej prawnik polecił jej Sadu nie informować. Czy to jest słuszna decyzja? Czy prawnik matki może czerpać jakąś korzyść z racji tego, ze matka nie poinformuje sadu o śmierci ojca?

W przypadku śmierci jednej ze stron postępowania o podział majątku wspólnego absolutnie niedopuszczalna jest chęć ukrycia przed sądem tej śmierci. Strona postępowania sądowego traci bowiem z chwilą śmierci zdolność sądową i procesową i tym samym nie może być stroną w postępowaniu cywilnym. Dalsze prowadzenie sprawy mimo zgonu jednej ze stron sprawi, że wszelkie czynności prawne przeprowadzane w tym czasie będą nieważne.  Tym bardziej dziwi fakt, że do ukrycia faktu śmierci ojca namawia Pana mamę jej pełnomocnik procesowy który powinien wiedzieć, że jest to niezgodne z prawem.

W zaistniałej sytuacji należy bezzwłocznie poinformować sąd o śmierci strony, natomiast sąd ma obowiązek zawiesić toczące się postępowanie. Zgodnie bowiem z kodeksem postępowania cywilnego sąd zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela. Podjęcie postępowania na nowo nastąpi w momencie zgłoszenia się następców prawnych zmarłej osoby.  Jak mówi kodeks postępowania cywilnego sąd postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia. W przypadku śmierci strony chwilą ustania przyczyny zawieszenia jest chwili zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo chwila ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku

Następcy prawni zmarłej strony mają rok czasu na zgłoszenie się do postępowania sądowego. Natomiast jeżeli w ciągu roku od dnia postanowienia o zawieszeniu postępowania nie zgłoszą się lub nie zostaną wskazani następcy prawni zmarłego, a postępowanie nie zostanie podjęte z udziałem zarządcy sukcesyjnego, sąd może z urzędu zwrócić się do sądu spadku o ustanowienie kuratora spadku, chyba że kurator taki już wcześniej został ustanowiony.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.