Przyznanie ojcu prawa do sprawowania faktycznej opieki nad dziećmi

03-07-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Mój mąż z poprzedniego związku ma trójkę wspaniałych dzieci. Płaci na nie alimenty matce dzieci  więcej niż przyznał sąd zabieramy dzieci do siebie ( gdyż mieszkamy za granicą) odwiedzamy je w Polsce ale teraz chcemy żeby zamieszkały z nami. Doszły do nas niepokojące informacje że matka zaniedbuje dzieci i nadużywa alkoholu. Mimo to że mąż jej płaci ona pobiera pieniądze od komornika, jakieś większe potrzeby dzieci takie jak np. wycieczki czy ubrania my pokrywamy a matka nawet nie gotuje im obiadów- jedzą je tylko w szkole. Poinformował nas o wszystkim były partner matki dzieci oraz jej matka babcia dzieci. Są bezsilni żadne tłumaczenia nie pomagają dlatego zwrócili się do nas. Przed laty dzieci trafiły do domu dziecka bo ich matka wyszła na imprezę pozostawiając je bez opieki (córka miała wówczas 7 lat syn 10 i najmłodszy 6 lat) dzieci wróciły do matki miała ona kuratora ale to niczego jej nie nauczyło. Matka sprzedaje wszystko co ona sama i dzieci maja wartościowego, telefon aparat i wieże córki sprzedała do lombardu ( wszystko to wykupiliśmy). Sytuacja jest na tyle poważna ze córka nie chce mieszkać u mamy uciekła do babci bo ma dosyć wiecznych imprez polewanych alkoholem. Chciałabym wiedzieć jakie mamy szanse by dzieci zamieszkały z nami. Mieszkamy za granica w Holandii jesteśmy po ślubie ja pracuje dorywczo a mąż ma stałą pracę oraz pozwolenie na stały pobyt tutaj. Nie chcemy żeby dzieci trafiły do domu dziecka kiedy zaczniemy o nie walczyć. Córka w tym roku kończy 15 lat czy to prawda ze ona sama ma prawo zdecydować z kim chce mieszkać i bez sprawy sądowej możemy ja wziąć do siebie? Od czego zacząć i ilu świadków jest potrzebnych na sprawie? Rodzina jej nie pochwala i krytykuje ale do sądu nie pójdą także będziemy szukać osób które poświadczą o libacjach alkoholowych w domu dzieci. Matka przechodzi sama siebie na święta wysłaliśmy im po 100 zł na prezenty a ona naturalnie nie dala im tego, manipuluje dziećmi i namawia do kłamania, córka przyznała się do wszystkich kłamstw ale do chłopców nadal nie możemy dotrzeć bo są nastawiani negatywnie do nas przez matkę. Co robić, wiemy że są czasy kiedy nie mają co jeść ale nie możemy wysyłać więcej pieniądze bo matka i tak je przepije. Czy istnieje podstawa do pozbawienia matki władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Z niecierpliwością czekam na odpowiedz. Dziękuję.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje zarówno matce jak i ojcu dzieci, sąd opiekuńczy może na wniosek jednego z rodziców określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd rodzinny i opiekuńczy rozpatrując taki wniosek o przyznanie prawa do sprawowania faktycznej opieki nad dziećmi oraz ustaleniem kontaktów, kieruje się przede wszystkim dobrem dzieci. Sąd może również pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Jest to jednak możliwe tylko wtedy gdy przedstawią oni zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Składając wniosek o przyznanie prawa do sprawowania faktycznej opieki nad dziećmi rodzice powinni mieć również na względzie fakt, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Jeżeli natomiast rodzice wspomnianych przez Panią dzieci nie dojdą do porozumienia, wtedy sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Opisane przez Panią zachowanie matki dzieci może stanowić przyczynę pozbawienia jej władzy rodzicielskiej. Podstawą pozbawienia jednego z rodziców władzy rodzicielskiej jest bowiem sytuacja w której nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.