Warunki uprawniające do otrzymania mieszkania komunalnego

04-07-2019
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Zwracam się z prośbą  o pomoc , o wyjaśnienie naszej sytuacji mieszkaniowej. Obecnie mieszkam w Szczecinie z mamą i siostrą, gdzie odbywa się remont budynku , ze względu na to że w mieszkaniu mamy zawalony strop (jest podparty piętro niżej belkami) mamy być wykwaterowani  do innego mieszkania . Od lat piszemy o większe docelowe mieszkanie, dostaliśmy kilka propozycji mieszkaniowych o powierzchni ponad 30 m2 ale one są za małe dwa pokoiki gdzie siostra jest chora ma 1 gr. inwalidzka i powinna mieć swój pokój , ja z mamą też w małym pokoiku nie pomieszczę się chodzę do pracy na zmiany i to też jest uciążliwe jak i dla mnie i dla mamy która też jest już nie taka zdrowa ,obecnie nasze mieszkanie ma 34 metry pokój i kuchnia dlatego pisaliśmy o 3 pokojowe docelowe mieszkanie, w odpowiedzi dostaliśmy pismo że 3 pokojowe mieszkanie nam nie przysługuje, wiec zgodziliśmy się na 2 pokojowe mieszkanie ale 37 metrowe jest za małe . Jest wybudowany nowy blok komunalny i są wolne 50 metrowe 2 pokojowe mieszkania okazało się że zostało wynalezione  małe zadłużenie które nie jest z naszej winy, nasze książeczki są na bieżąco opłacane jesteśmy wypłacalni ,zadłużenie zostało spłacone lecz dalej dowiadujemy się że nie należy nam się mieszkanie w nowym bloku wiec zapytuje dlaczego? Sąsiedzi ze spłaconym zadłużeniem 3 osoby z 34 metrowego mieszkania przeprowadzają się do nowego bloku a my dostajemy odmowe, czy my jesteśmy inni? Dostaliśmy odpowiedź ze było zadłużenie ale nie z naszej winy, agencja kilka lat wstecz nie przesłała miesięcznej wpłaty , błąd tez zrobiła administracja która nie powiadomiła nas o jakichkolwiek zaległościach aż do momentu kiedy staramy się o nowe mieszkanie. To dlaczego sąsiedzi dostali nowe tez mając zadłużenie . Mieszkania w naszym bloku po remoncie będą małe , jest w ogóle zmieniony projekt na dole a inny na górze  jedni maja pododawane w sumie 50 parę metrów a inne zostały zmniejszone. Dlaczego są pozmieniane projekty, gdyby były mieszkania większe moglibyśmy tu zostać ale tylko niektórzy maja 3 osobowa rodzinne i 50 parę metrów  a inni po 30 . Proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby o pomoc i żeby nie straszono nas o nieprzedłużeniem umowy najmu mieszkanie od kiedy tu mieszkamy jest opłacane więc dlaczego mieliby nie przedłużać umowy , toalety już nam poodcinali  straszą wyłączeniem prądu, gazu,  wody lub przeniesieniem do hotelu. Proszę o pomoc  i o jak najszybszą odpowiedź jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać większe mieszkanie?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego każdy lokal socjalny musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim lokal socjalny musi nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Ponadto powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 mi2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2. Niestety jednak zgodnie z wyżej powołaną ustawą lokal socjalny może mieć obniżony standard. To natomiast stanowi często pole do nadużyć ze strony zarządców lokali komunalnych. Urząd miasta powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim waszą trudną sytuację życiową i zdrowotną i przyznać lokal socjalny o większej powierzchni dostosowanej do zamieszkania przez osobę niepełnosprawną.

Trybunał  Konstytucyjny  w wyroku z dnia 8 kwietnia 2010 roku wskazywał, że ustrojodawca nadał godności człowieka znaczenie konstytucyjne, czyniąc z niej płaszczyznę  odniesienia  dla  systemu  wartości,  wokół  którego  zbudowano Konstytucję  a zarazem   fundament całego  porządku  prawnego  w  Państwie. Przesłanką poszanowania tak rozumianej godności człowieka jest między innymi istnienie  pewnego  minimum materialnego,  zapewniającego  jednostce  możliwość samodzielnego   funkcjonowania    w społeczeństwie  oraz  stworzenie  każdemu człowiekowi  szans  na  pełny  rozwój  osobowości  w  otaczającym go  środowisku kulturowym  i cywilizacyjnym.  Trybunał  Konstytucyjny  uznał,  iż  brak  minimalnych gwarancji dla podmiotów, o których mowa w przepisie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, jest nie do pogodzenia  z wyrażoną  w  art.  30  konstytucji  zasadą  poszanowania  i  ochrony godności człowieka, a ustawodawca, wypełniając dyspozycję przepisu art. 71 ust. 1 Konstytucji  powinien  stworzyć  prawne  ramy  dla  zaradzenia  tej  sytuacji, m.in. poprzez umożliwienie uprawnionym uzyskania szczególnej pomocy ze strony władz publicznych. Wskazał również, że jednym z podstawowych zadań własnych gmin  od  czasu  reaktywowania  samorządu  terytorialnego  w  Polsce  jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, w tym także dostarczanie lokali socjalnych, w  sytuacji  gdy  uprawnienie  do  lokalu  socjalnego  wynika  z  wyroku  sądu. Konsekwentnie  Trybunał  Konstytucyjny  stoi  na  stanowisku,  że  z  zasady nienaruszalności,  poszanowania  i ochrony  godności  człowieka  wynikają  istotne konsekwencje ochronne.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.