Przesłanki zastosowania zakazu opuszczania kraju

05-07-2019
Kategoria: Prawo Karne

Dzień dobry piszę do państwa z Warszawy. Obecnie przebywam na urlopie. Pracuję i mieszkam w Niemczech. Pisze do państwa z pomocą z dnia 15 na 16 luty włamali się koleżance na prywatną posesje gdzie zginał drogi sprzęt RTV oraz dokumenty typu prawo jazdy dowód osobisty oraz paszport. Sytuacja zgłoszona była na niemiecką policję trwa dochodzenie i śledztwo w tej sprawie. Osoba podejrzana oczywiście też jest podana. Osoba podejrzana nie pracuje nie otrzymuje żadnych środków do utrzymania i życia posiada również gromadę długów w niemieckich bankach gdzie żaden ma niespłacony zmienia adres zamieszkania tylko. Osoba podejrzana była karana w Warszawie w Polsce. Piszę do państwa o pomoc i poradę gdzie i w jaki sposób te sprawę napisać i zgłosić. Napisałam już jedno pismo do głównej komendy policji w Warszawie jeszcze dla swojego spokoju powiadomię komendę w Poznaniu gdzie aktualnie przebywa ta osoba. Piszę o pomoc z tego względu bo nie potrafię zrozumieć jednego jakim prawem taka osoba karana została puszczona przez granice kraju jakie to są prawa i przepisy. Dlaczego tacy ludzie nie są deportowani do polski tylko właśnie bazują na innych?

Zastosowania zakazu opuszczania określonego miejsca jest stosowane w sytuacjach ściśle określonych przez przepisy polskiego prawa karnego. W pewnych sytuacjach sąd może zastosować zakaz, zaś w innych sytuacjach sąd musi zastosować zakaz opuszczania kraju. Sąd może orzec zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym zwłaszcza przemocy wobec osoby najbliższej. Zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu. Sąd orzeka zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.

Zakaz opuszczania kraju może być nie tylko środkiem karnym stosowanym wobec osób skazanych, lecz może być również środkiem zapobiegawczym stosowanym wobec osób w stosunku do których toczy się postępowanie przygotowawcze. Zgodnie bowiem z kodeksem postępowania karnego organy ścigania mogą zastosować wobec oskarżonego zakaz opuszczania kraju, w sytuacji gdy jest to uzasadnione obawą ucieczki. Zakaz opuszczania kraju jest wtedy najczęściej połączony z zatrzymaniem oskarżonemu paszportu lub innego dokumentu uprawniającego go do przekroczenia granicy albo z zakazem wydania takiego dokumentu.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.