Uchylenie się od skutków prawnych zawartej ugody

08-07-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy mogłabym oddać daną sprawę do sądu i jakie mogą być konsekwencje. W zeszłym roku dałam chłopakowi pieniądze żeby kupił samochód nie było mnie osobiście przy zakupie wiec wszystkie papiery były zapisane na jego nazwisko. W tym roku się rozeszliśmy postanowiliśmy sprzedać samochód i pieniądze miałam wziąć ja. Niestety będąc w Polsce (obecnie mieszkamy w Niemczech) on rozbił samochód na drzewie. Umówiliśmy się ze on odda mi daną kwotę , spisaliśmy miedzy sobą umowę w której była zawarta kwota, jego dane oraz nr. dowodu osobistego i oczywiście jego podpis. Przy podpisywaniu była osoba trzecia ale nie podpisała się jako świadek. Pierwsza ratę spłacił w terminie jednak w kolejnymi się spóźnia. Zaproponowałam że jeżeli ma problemy finansowe to możemy spisać żeby spłacał mi mniejsze kwoty na dłuższy okres. Jednak on teraz twierdzi ze niczego nie podpisywał żadnej umowy i nie odda mi żadnych pieniędzy. Twierdzi również że pieniądze były wspólne co jest nieprawdą ponieważ pochodziły tylko z mojego konta. Proszę o pomoc z góry dziękuję.

Umowa kupna samochodu którą Pani partner zawierał w pewnym sensie również w Pani imieniu, mogła być podpisana wyłącznie przez byłego partnera. Ponieważ Pani partner nie miał pełnomocnictwa do reprezentowania w sprawie kupna samochodu, nie mógł podpisać się na umowie w Pani imieniu.  Groziłyby mu za to bowiem poważne konsekwencje prawne w postaci ponoszenia odpowiedzialności karnej za podrobienie dokumentu. Zgodnie z prawem karnym kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jednak ponieważ finansowała Pani kupno samochodu natomiast Pani partner zawierał umowę w Pani imieniu i na Pani rzecz, to posiada Pani pełne prawo do zwrotu kwoty przeznaczonej na nabycie samochodu. Fakt , że umowa widniała na Pani byłego partnera nie przekreśla Pani praw do zwrotu zapłaconej kwoty. Zwłaszcza, że zgodnie z kodeksem cywilnym oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności w których złożone zostało zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Pand to w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

Ugoda którą podpisała Pani z byłym partnerem jest w pełni wiążąca i będzie stanowiła bardzo ważny dowód w sądzie jeśli zdecyduje się Pani na dochodzenie swoich roszczeń na drodze postępowania sądowego. Zgodnie z kodeksem cywilnym przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Nie ma również żadnych podstaw do uchylenia się obowiązków płynących z podpisanej ugody.  Zgodnie z polskim prawem uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy gdy błąd dotyczy stanu faktycznego który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy a spór albo niepewność nie byłyby powstały gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.