Kobieta w ciąży ma prawo do wykonania badań lekarskich w godzinach pracy

09-07-2019
Kategoria: Prawo Pracy

Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie następującej sytuacji. Otóż jestem pracownicą biura podróży i pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem w 13 tygodniu ciąży. Pracodawcę poinformowałam w ósmym miesiącu ciąży załączając w dziale kadr pisemne oświadczenie o ciąży. Do tej pory chodzę na wizyty kontrolne oraz na badania poza godzinami pracy. Jednak doszły badania USG które są robione w szpitalu i w godzinach 12-14 tylko i wyłączenie w tych godzinach. Są to godziny mojej pracy. W pracy kazano mi wypisać się w wyjściach prywatnych i czas badań odpracować. Jednak natknęłam się w intrenecie na pewną regulacje prawną. Zaistnienie wszystkich określonych w art. 185 § 2 k.p. przesłanek rodzi obowiązek pracodawcy udzielenia zwolnienia na czas niezbędny na przeprowadzenie badań lekarskich. Pracodawca nie ma prawa odmówić jego udzielenia. Nie może również proponować, aby na czas badań pracownica zawnioskowała o urlop wypoczynkowy lub bezpłatny bądź uzyskała zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie może również wymagać od pracownicy odrabiania czasu spędzonego na badaniach. Proszę powiedzieć czy muszę odpracować czas kiedy byłam na badaniach, które zlecił mi lekarz prowadzący ciąże? Badania dotyczą ciąży. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pracodawca odmawiając Pani prawa do wynagrodzenia za czas w którym wykonuje Pani badania lekarskie związane z ciążą dopuszcza się naruszenia przepisów prawa pracy. Kobieta w ciąży ma bowiem prawo do wykonania badań lekarskich w godzinach pracy, natomiast obowiązkiem pracodawcy jest wypłata za ten czas wynagrodzenia za pracę. Wysokość wynagrodzenia obliczana jest na podobnych zasadach co wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z tą różnicą, że do wyliczenia brany jest pod uwagę miesiąc w którym pracownica wykonuje badania. Niestety z prawa do wynagrodzenia za czas wykonywania badań lekarskich przez pracownicę w ciąży mogą skorzystać wyłącznie kobiety zatrudniona na umowę o pracy. Z przywileju tego wykluczone są kobiety w ciąży zatrudnione na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak jak mówi powyższy przepis prawo do badania lekarskiego w godzinach pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia powstaje wyłącznie wtedy gdy nie ma możliwości wykonania badań w innych godzinach. Ponadto badanie te muszą być zlecone przez lekarza ginekologa prowadzącego daną ciążę.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.