Przesłanki odpowiedzialności karnej za kierowanie gróźb karalnych

10-07-2019
Kategoria: Prawo Karne

Witam zostałam oskarżona o czyn z art 190 kk . Jestem osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy i mam na utrzymaniu piątkę nieletnich dzieci . Sprawa wygląda następująco . Odkąd przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania z partnerem i dwójką dzieci on poznał sąsiadkę z którą zaczął romans ja wtedy byłam w ciąży . Zobaczyłam co się dzieje. Ludzie gadali a ja widziałam jak oni razem jeżdżą po nocach i nie wracają. Wypisywała do niego sms że jest w ciąży . Postanowiłam porozmawiać z nią oczywiście wypierali się , Miał być spokój, natomiast oni ukradkiem zrobili sobie wycieczkę na morze. Znów poszłam do niej spokojnie prosiłam żeby dala spokój mojemu facetowi bo ma rodzinne dzieci itp. Lecz dalej się to ciągnęło już urodziła się nasza córka a oni dalej się spotykali wiecznie byłam sama z dziećmi zmęczona tą całą sytuacją . Pewnego dnia puściły mi nerwy i powiedziałam jej w rozmowie, że ją zabiję. Nie pamiętam nawet tego ponieważ byłam zrozpaczona . Jeszcze mój partner poszedł z nią na policje i to potwierdził. Teraz będzie sprawa o kierowanie gróźb karalnych. Co mi grozi za to.

Kierowanie gróźb karalnych jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. Kierowanie gróźb karalnych ma miejsce wtedy gdy sprawca grozi innej osobie popełnienie na jej szkodę przestępstwa. Zatem grożenie pozbawieniem życia może być uznane jako groźby karalne. Kolejną przesłanką jak musi być spełniona do uznania Pani zachowania za groźby karalne jest wystąpienie po stroni osoby pokrzywdzonej uzasadnionej obawy, że groźba będzie spełniona. Nie ma natomiast znaczenia to czy Pani faktycznie spełniłaby groźbę pozbawienia innej osoby życia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 sierpnia 2009 r. sygn. akt II AKa 123/09 dla bytu tego przestępstwa nie jest wymagane, aby sprawca miał rzeczywiście zamiar wykonać groźbę, ani też aby istniały obiektywne okoliczności jej realizacji, a wystarczy, aby z punktu widzenia pokrzywdzonego, w subiektywnym jego odczuciu, groźba ta wywoływała przekonanie, że jest poważna oraz, że może zostać spełniona ().

W innym wyroku z dnia 6 kwietnia 2017 r.  Sąd Najwyższy stwierdził natomiast, że przypisanie odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 190 § 1 k.k.   wymaga  nie  tylko  zrealizowania  czynności  wykonawczych  groźby,  ale spowodowania  stanu,  w  którym  groźba  wzbudziła  w  zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Ujęty w opisie typu przestępstwa zwrot „uzasadniona  obawa”  jest  zatem  warunkiem  koniecznym  karalności  zachowania polegającego na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub osoby jej najbliższej. Uzasadniona obawa, w konstrukcji przepisu art. 190 § 1 k.k.,  jest  tym  elementem,  który  pozwala  ująć  i  zweryfikować,  czy  subiektywna odczucie  obawy  pokrzywdzonego  co  do  spełnienia  groźby  miało  obiektywne (uzasadnione)  podstawy. Nie wystarczy zatem to, że pokrzywdzony oświadczy, iż obawiał się spełnienia groźby; konieczne jest bowiem dokonanie oceny, czy jego przekonanie  (odczucie) miało obiektywne podstawy w ustalonych  okolicznościach

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.