Zakup samochodu niezgodnego z ofertą sprzedającego

26-07-2019
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Zakupiłem pojazd wyprodukowany w roku 2013. Sprzedający wystawił ofertę w serwisie motoryzacyjnym między innymi opisując wyposażenie samochodu nie tylko poprzez automatyczne zakreślenie odpowiednich opcji, ale dodał także własny opis tegoż wyposażenia. Cena wystawiona wynosiła 25.500. Istotną kwestią w oparciu o którą zdecydowałem się na zakup owego pojazdu było wyposażenie go w systemy antypoślizgowe nazwane tutaj ASR+ESP, poza tym pojazd miał posiadać 10 poduszek powietrznych i 10 głośników. Pojazd spodobał mi się, sprzedający zapewniał iż wyposażenie jest zgodne z opisanym, uzgodniliśmy cenę na 23.500 i transakcja została przeprowadzona. Na sporządzonej umowie wpisana została cena zakupu 15.000, bowiem ów sprzedający jako pośrednik od wyższej ceny musiałby odprowadzić należny podatek. Umowa standardowa, z wpisaną klauzulą iż stan techniczny pojazdu jest znany kupującemu. Sprzedający przekazał mi dokumenty pojazdu oraz  swoją umowę zakupu samochodu od uprzedniego właściciela za kwotę 15.000 (co ma tłumaczyć dlaczego taka sama suma wpisana została w naszej umowie). zaznaczam, że umowa nie zawiera wyszczególnienia wyposażenia oraz ewentualnej wzmianki o obniżeniu wywoławczej ceny z jakichkolwiek powodów. Po wizycie w serwisie okazało się, że pojazd ma 6 poduszek powietrznych, 6 głośników (co jest jeszcze do zaakceptowania), ale nie ma też systemu antypoślizgowego, a ten fakt tak naprawdę zdyskwalifikowałby ten pojazd już w fazie czytania ogłoszeń. Samochód zarejestrowałem, opłaciłem i ubezpieczyłem, wobec czego jakoś przeboleję ten brak i nie chcę żądać odstąpienia od umowy. Mam jednak zamiar ukrócić praktyki handlarzy sprzedających samochody i doprowadzić do sytuacji rzetelnego opisywania oferowanych samochodów. Mam zamiar zatem żądać znacznego obniżenia ceny lub doprowadzenia pojazdu do stanu wyposażenia zgodnego z ofertą. Proszę o opinię, czy w przedstawionych powyżej okolicznościach taka szansa w ogóle istnieje. Jakie należy podjąć kroki no i jak sensownie oznaczyć kwotowo przedmiot sporu, no i czy ma to być forma odszkodowania, zadośćuczynienia czy tez innego roszczenia.

Sprzedawca umyślnie wprowadził Pana w błąd co do wyposażenia zakupionego samochodu, dlatego jest Pan uprawniony do odstąpienia od umowy lub żądania obniżenia ceny. Jeśli chciałby Pan zachować samochód mimo brakujących funkcji najlepszym rozwiązaniem będzie wystąpienie z żądaniem obniżenia ceny. Zgodnie z kodeksem cywilnym z wadą fizyczna mamy do czynienia jeżeli zakupiony samochód nie ma właściwości które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Ponadto wadą fizyczną samochodu jest brak właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewniał kupującego lub wydanie samochodu w stanie niezupełnym. O wadzie fizycznej samochodu możemy również mówić gdy nie nadaje się on do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia.

W opisanym przez Pana przypadku mamy do czynienia z brakiem właściwości o których istnieniu zapewniał sprzedawca, w związku z powyższym roszczenie o obniżenie ceny jest jak najbardziej uzasadnione. W pierwszej kolejności powinien Pan zgłosić wadę fizyczną wyznaczają sprzedającemu odpowiedni termin do usunięcia wad.. Zgodnie bowiem z prawem cywilnym jeżeli rzecz sprzedana ma wadę kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.  Sprzedający nie będzie miał natomiast możliwości usunięcia wad jeżeli rzecz była już przez niego naprawiana. W przypadku gdy sprzedający nie uzna zgłoszony wad fizycznych i nie usunie ich lub nie zwróci części zapłaconej kwoty, będzie Pan miał możliwość wystąpienia z oficjalnym roszczeniem o zapłatę kwoty którą Pan nadpłacił za kupno samochodu bez obiecanych funkcji.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.