Następstwa opóźnienia i zwłoki dłużnika w spełnieniu świadczenia

07-01-2015
Kategoria: Prawo Cywilne
Pojęcia zwłoki i opóźnienia nie są tożsame i nie powinny być ze sobą mieszane, bowiem zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy świadomie, celowo, nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Opóźnienie natomiast ma miejsce w sytuacji, gdy dłużnik nie spełnia świadczenia w terminie z przyczyn niezależnych od siebie. W przypadku, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, to wierzyciel może domagać się jego wykonania. Natomiast, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wówczas wierzyciel ma prawo żądać odsetek za czas opóźnienia.

Należy mieć również na uwadze, że ustawowe prawo odstąpienia uzasadnia zwłoka lub niemożność wykonania zobowiązania wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność strona zobowiązana. Natomiast umowne prawo odstąpienia ma swe źródło w odpowiednim zastrzeżeniu umownym i niezależne jest od wykonania lub nienależnego wykonania zobowiązania. Polega to prawo na tym, że strona na której rzecz zostało ono zastrzeżone, będzie mogła przez swe oświadczenie unicestwić dwustronną czynność prawną po jej dokonaniu, a więc w pewien czas po zawarciu odnośnej umowy i to zarówno wykonanej, jak i niewykonanej. A zatem, przepisy regulujące ustawowe prawo odstąpienia od umowy nie mają zastosowania do umownego od niej odstąpienia. Tak orzekł Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt