Ustanowienie służebności drogi dojazdowej do mieszkania

27-08-2019
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Jestem członkiem Spółdzielni  Mieszkaniowej od 2000 roku. W 2010roku dokonałam zamiany mieszkania lokatorskiego na mieszkanie spółdzielcze własnościowe. W maju 2016 roku ustanowiłam odrębną własność. Został sporządzony akt notarialny i założone zostały księgi wieczyste.  W marcu 2018 otrzymałam pismo od Spółdzielni Mieszkaniowej, informujące mnie o braku drogi dojazdowej do budynku, poinformowano mnie także o różnych możliwościach finansowych, dzięki którym dostęp do drogi publicznej będzie mógł być możliwy. Okazało się, że teren,  po którym poruszamy się dochodząc i dojeżdżając od budynku nie jest naszą własnością i nie jest uregulowany dostęp do drogi publicznej. W lipcu 2019 ze Spółdzielni otrzymałam pismo o udzielenie pełnomocnictwa Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej do przeprowadzenia inwestycji, która miałaby polegać na wybudowaniu drogi dojazdowej do śmietnika i parkingu (ponieważ sąsiad ma w planie ogrodzenie swojego terenu). Pełnomocnictwa nie udzieliłam, nie dałam też żadnej odpowiedzi do Spółdzielni Mieszkaniowej w tej sprawie.  Powodem podjęcia tej decyzji był zapis zawarty w moim akcie notarialnym potwierdzony podpisem przedstawiciela Spółdzielni informujący o tym że lokal posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Mając tak sformułowany zapis w akcie notarialnym jestem przekonana, że planowane przez Spółdzielnie działania nie mają uzasadnienia. Problem dostępu do drogi publicznej nie był podnoszony przez Spółdzielnię od momentu podpisania aktu notarialnego czyli od maja 2016 do marca 2018. Nie miałam wiedzy, o tym że moje mieszkanie nie ma dostępu do drogi publicznej ani w momencie podpisywania aktu notarialnego, ani w okresie późniejszym. Moim zdaniem brak takiej informacji ma w tym przypadku bardzo istotne znaczenie w sprawie. W związku z brakiem mojej zgody, Spółdzielnia skierowała przeciwko mnie pozew do sądu o wydanie zgody w moim imieniu na planowaną inwestycję. Mam również zostać obciążona kosztami postępowania. W jaki sposób mogę uzyskać dostęp do drogi publicznej. Czy spółdzielnia ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za brak drogi dojazdowej mimo, że w akcie notarialnym jest zapis o drodze.

W opisanej przez Panią sytuacji dobrym rozwiązaniem aby uzyskać dostęp do drogi publicznej byłoby wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Zgodnie z kodeksem cywilnym ustanowienie służebności drogi koniecznej jest możliwe w przypadku gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub d należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Niezbędna do przejazdu i przechodu służebność drogowa jest oczywiście ustanawiana za odpowiednim wynagrodzeniem. Ustalając w jaki sposób ma przebiegać służebność drogowa sąd bierz przede wszystkim pod uwagę potrzeby nieruchomości która nie ma dostępu do drogi publicznej. Musi się to również odbyć z jak najmniejszym obciążeniem gruntów przez które droga ma być przeprowadzona. W przypadku gdy konieczność ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej natomiast pomiędzy stronami nie dojdzie do porozumienia, sąd może również zarządzić przeprowadzenie drogi przez grunty które były przedmiotem tej czynności prawnej.

Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem interesu społeczno-gospodarczego. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 21 marca 1983 r., III CRN 14/83 (OSNCP 1983, nr 12, poz. 259) uznał zaś, że orzekając o ustanowieniu drogi koniecznej sądy powinny zwracać uwagę, aby przy uwzględnianiu potrzeb nieruchomości pozbawionej odpowiedniego dostępu do drogi publicznej droga konieczna była przeprowadzona przez grunt, którego uszczerbek wskutek przeprowadzenia drogi jest najmniejszy. Przeprowadzenie drogi w taki sposób, że z góry można przewidywać, iż będzie to stanowiło zarzewie konfliktów sąsiedzkich, z reguły koliduje z interesem społeczno-gospodarczym. W sytuacjach konfliktowych należy wytyczać drogę konieczną w sposób eliminujący przyszłe spory.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.