Wyłączenie obowiązku wypłaty odszkodowania z OC

03-09-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Sprawa o którą chciałabym zapytać dotyczy ubezpieczenia samochodowego OC. Doszło do wypadku w którym zostało uszkodzone moje auto, sprawcą szkody był pasażer znajdujący się w samochodzie sprawcy. Kierowca tego samochodu wziął winę na siebie. Zgłosiliśmy szkodę do ubezpieczyciela a następnie mój uszkodzony samochód odstawiłam do warsztatu w którym został naprawiony bezgotówkowo tzn. właściciel serwisu rozliczał się z ubezpieczycielem. Serwis przedstawił kosztorys ubezpieczycielowi, który zatwierdził koszty naprawy. szkoda nastąpiła w lipcu a w sierpniu otrzymałam pismo od ubezpieczyciela, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone ponieważ szkodę spowodował pasażer a nie kierowca. Pytanie brzmi czy jest możliwość aby odzyskać pieniądze za naprawę pojazdu od ubezpieczyciela? Chciałabym jeszcze dodać że nikt z firmy ubezpieczeniowej nie poinformował ani mnie ani sprawcy o tym że jest przepis który uniemożliwia wypłatę odszkodowania, również firma, która naprawiała mój samochód nie została o tym poinformowana, a wręcz przeciwnie uzyskała zgodę na naprawę.

Zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić Państwo odszkodowanie nawet jeśli kierującym okazała się inna osoba niże wskazana podczas wypadku. W momencie powstania kolizji drogowej posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym winny spowodowania wypadku zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania. Jeśli zaś samochód był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnoprawne, czyli miał wykupione tzw. obowiązkowe OC, wtedy zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do naprawienie szkody wyrządzonej w związku z ruchem tego pojazdu. Dlatego jeśli następstwem kolizji drogowej której byliście Państwo uczestnikami były uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia, zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapłacić za naprawę. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapłacić za wykonaną przez zakład mechaniczny naprawę nawet jeśli szkoda powstała w związku z wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego, bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego lub jego zatrzymaniem lub postojem.

Zakład ubezpieczeń nie będzie miał obowiązku zapłaty odszkodowania gdy szkody polegały na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia i zostały wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego. Dotyczy to również przypadku gdy posiadacz pojazdu mechanicznego którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego w którym szkoda została wyrządzona. Zakład ubezpieczeń również nie poniesienie odpowiedzialności za szkody wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty. Ponadto zakład ubezpieczeń uniknie odpowiedzialności za szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych oraz szkody polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.