Podział majątku wspólnego po rozwodzie

09-09-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Jesteśmy małżeństwem od  pięciu lat, przed ślubem podpisaliśmy w formie aktu notarialnego umowę majątkową przedmałżeńską wyłączającą majątkową wspólność ustawową z dniem jego zawarcia. Ja posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego natomiast mąż działkę wraz z nieruchomością na niej posadowioną. Dwa lata temu w formie aktu notarialnego jako umowa darowizny darowaliśmy sobie nawzajem do majątków osobistych po 1/2 części posiadanych nieruchomości. Do domu przeprowadziliśmy się dość szybko, razem pracowaliśmy przy jego wykończeniu, niestety ja nie brałam żadnych rachunków dokumentujących zakup materiałów do wykończenia domu. Nieruchomość  jest ciągle jako w trakcie budowy. Każde z nas prowadzi osobną działalność gospodarczą, ja dodatkowo zajmuję się prowadzeniem domu oraz wychowuję dziecko (ojciec dziecka zmarł). Od kilku miesięcy mąż chce się rozwieść i chce bym oddała mu moją część nieruchomości . Nie pozwala mi inwestować na wykończenie tego domu żąda tylko bym sprzątała a nie inwestowała, następnie zarzuca mi że nic do domu nie zainwestowałam.  Spółdzielcze własnościowe mieszkanie jest wynajmowane, mąż tam w ogóle nie jeździ wszystkim zajmuję się ja. Pieniądze z najmu tego lokalu przeznaczam  na prowadzenie domu. Chciałabym wiedzieć jakie mam prawa do tej nieruchomości i jakie są rozwiązania podziału tych nieruchomości w przypadku naszego rozwodu.

Ponieważ podpisaliście Państwo majątkową umowę znoszącą wspólność małżeńską nieruchomości które posiadacie stanowią waszą współwłasność w częściach ułamkowych po ½ dla każdego z was. Pani jest współwłaścicielem w ½ nieruchomości należącej przed zawarciem związku małżeńskiego do męża, natomiast Pani mąż jest współwłaścicielem ½ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu które przed zawarciem związku małżeńskiego należało do Pani. Pani mąż nie może już odebrać Pani przekazanego udziału w nieruchomości który dał Pani w formie darowizny. Odebranie darowizny już wydanej jest bowiem możliwe tylko w przypadku gdyby się Pani dopuściła względem męża rażącej darowizny. Z opisu Pani sprawy wynika jednak, że nie miała miejsca rażąca niewdzięczność, przez co wykluczona jest możliwość odwołania darowizny. Każde z was ma bezsporne prawo do ½ zabudowanej działki oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, natomiast Pani maż nie może w żadne sposób pozbawiać Pani prawa do korzystania z działki.

Po rozwodzie jeśli na takowy się Państwo zdecydujecie podział nieruchomości będzie mógł nastąpić na trzy sposoby. Pierwszym sposobem jest podział fizyczny nieruchomości z ewentualną dopłatą przez jednego z małżonków,. Może się on odbyć w ten sposób że Pani zachowa na wyłączną własność spółdzielcze prawo do lokalu, natomiast Pani mąż otrzyma na wyłączną własność zabudowaną nieruchomość. Jeśli zaś zabudowania nieruchomość stanowi większą wartość od spółdzielczego prawa do lokalu Pani mąż będzie musiał Pani dopłacić określoną kwotę wyrównującą różnicę. Drugim sposobem podziału nieruchomość jest ich sprzedaż oraz podzielenie uzyskanej z tego tytułu kwoty. Trzecim sposobem podziału jest przekazanie majątku na własność jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego. W toku postępowania o zniesienie współwłasności sąd powinien nakłaniać współwłaścicieli do zgodnego przeprowadzenia podziału, wskazując im sposoby mogące do tego doprowadzić. Gdy wszyscy współwłaściciele złożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia współwłasności, sąd wyda postanowienie odpowiadające treści wniosku, jeżeli projekt podziału nie sprzeciwia się prawu ani zasadom współżycia społecznego, ani też nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.