Ustanowienie kuratora do sprawy spadkowej

10-09-2019
Kategoria: Prawo Spadkowe

Witam, spróbuje opisać skomplikowaną sytuację, wszystko zaczęło się od śmierci mojego dziadka w 2013 roku. Wtedy moja babcia przepisała na mnie swoją część domu 3/4-umową na dożywocie. Po śmierci dziadka zaczęliśmy poszukiwanie jego córki z pierwszego małżeństwa. Informacje jakie udało nam się zebrać do tej pory, że ciotka po śmierci swojej matki wyjechała za granicę. Nikt nic nie wie gdzie teraz przebywa. Moja babcia przy sporządzaniu aktu notarialnego wspomniała notariuszowi o tym iż jej mąż na pewno zostawił jakiś testament po sobie  wtedy powiedziano nam że jak się znajdzie żeby się z nim udać do notariusza na potwierdzenie dziedziczenie. Wtedy nikt go nie szukał chodź babcia cały czas mówiła że jak znajdzie czas i siły to będzie szukać. Lecz babcia z każdym rokiem coraz bardziej chorowała i w 2019 zmarła. Ja przeprowadziłam się i przemeldowałam się do tego domu w tym samym roku czyli 2019 w którym był spisany akt notarialny. Obecnie mieszkam w tym domu sama. Zdecydowałam z rodzicami na przekazanie mebli do domu dla bezdomnych i wtedy moi rodzice znaleźli "testament". W testamencie dziadek przepisuje na mnie swój majątek i jednocześnie wydziedzicza córkę do jakichkolwiek praw. Czy w takim przypadku możemy potwierdzić dziedziczenie u notariusza jeśli nie wiemy gdzie znajduje się córka? czy mamy złożyć wniosek do sądu? jak długo trwa cała procedura? co w przypadku jeśli sąd nie znajdzie córki? W jaki sposób będzie jej szukał? czy ma znaczenie że testament jest pisany ręcznie? Jeśli tak jakie czynności będą prowadzone wtedy przez sad? Czy będzie sprawdzana wiarygodność testamentu? Jak tego się dokonuje? Czy sprawdzana jest wiarygodność dopiero w momencie gdy ktoś zgłasza roszczenie? Jak można rozwiązać taką sprawę szybko i sprawnie? Czy powinnam z taką sprawą udać się do sądu z prawnikiem?

W opisanej sytuacji powinna Pani złożyć do sądu rejonowego wydziału cywilnego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku oraz otwarcie i ogłoszenie testamentu. We wniosku należy wskazać siebie jako wnioskodawcę oraz spadkobierców ustawowych jako uczestników postępowania. Zatem będzie musiała Pani wskazać również adres zamieszkania Pani cioci które została wydziedziczona. Ponieważ nie zna Pani jej miejsca zamieszkania powinna Pani złożyć do sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca zamieszkania. Zgodnie bowiem z kodeksem postępowania cywilnego jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający.

Aby sąd ustanowił kuratora który będzie występował w imieniu córki zmarłego dziadka, musi Pani uprawdopodobnić we wniosku, że miejsce pobytu cioci nie jest znane. We wniosku o ustanowienie kuratora powinna Pani również wskazać osobę z kręgu najbliższej rodziny która mogłaby sprawować funkcję kuratora. Natomiast w braku takiej osoby zostanie wskazany kurator zawodowy. Sędzia przewodniczący o ustanowieniu kuratora ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. W przypadku ustanowienia kuratora wszelkie pisma procesowe stają się skuteczne z chwilą doręczenia kuratorowi. Sąd jednak może ustanowić termin, liczony od chwili wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym, z upływem którego staną się skuteczne pisma doręczane kuratorowi.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.