Wzajemny akt oskarżenie w postępowaniu prywatnoskargowym

16-09-2019
Kategoria: Prawo Karne

Dowiedziałem się właśnie że przeciwko mojej osobie został skierowany pozew z art. 212 paragraf 1 i 2 . Dostałem wezwanie na rozprawę pojednawczą. Rzekome wypowiedzi na forum obraziły mojego byłego szefa , Były pracodawca złożył zawiadomienie na Policję w 2018r. aby odnaleźć rzekomych osobników po adresie IP , którzy wypisywali w jego odczuciu obraźliwe komentarze . Na okoliczność tej sytuacji byłem przesłuchiwany w Komisariacie Policji w Gdyni w związku z pojawieniem się mojego adresu IP przy jednym z Nicków na forum które zniesławiały byłego pracodawcę. .Na Policji byłem przesłuchiwany w charakterze świadka i zeznałem do protokołu że jestem niewinny i nie mam nic wspólnego z tym forum , wskazałem dwie możliwości w wyniku których mógł być widoczny mój adres IP przy komentarzach tj. posiadałem niezabezpieczony router wifi z punktem dostępowym , oraz wskazałem osobę która korzystała z mojego internetu w tym czasie i mogła pisać te komentarze - był to mój kolega który wyjechał za granicę. Niezależnie od tego nie zabezpieczono w moim mieszkaniu żadnego sprzętu komputerowego z którego wysyłane mogły być te komentarze. Pomimo tych faktów pan Burmistrz skierował sprawę do Sądu przeciwko mnie i innym trzem osobom. Chciałbym przeciwko niemu skierować taki sam pozew tzw. wzajemny akt oskarżenia. Czy mam taką możliwość i jak to zrobić?

Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego, jednak nie każde zachowanie może być uznane za pomówieniem. Z przestępstwem tym będziemy mieli bowiem do czynienia wyłącznie w sytuacji gdy oskarżony pomówił pokrzywdzonego o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Oskarżonemu o pomówienie grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. Jednak jeśli oskarżony dopuścił się tego występku używając do tego środków masowego komunikowania, to grozi mu dodatkowo kara pozbawienia wolności do roku. Jako oskarżony może Pan wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu wzajemny akt oskarżenia o czyn ścigany  z oskarżenia prywatnego. Warunkiem jest jednak aby czyn objęty wzajemnym aktem oskarżenia pozostawał w związku z czynem mu zarzucanym. Należy również pamiętać o tym, że wzajemny akt oskarżenia może być wniesiony maksymalnie do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Wtedy sąd rozpozna obie sprawy łącznie.

Kluczowe w Pana sprawie będzie udowodnienie że oskarżyciel prywatny również dopuścił się wobec Pana przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego. W braku dowodów sąd nie będzie mógł bowiem wydać wobec niego wyroku skazującego. Oczywiście przysługuje Panu również możliwość odstąpienia od wzajemnego prywatnego aktu oskarżenia. W  takim przypadku sąd umorzy postępowanie w części. Natomiast jeśli od oskarżenia prywatnego odstąpi również Pana były pracodawca, sąd umorzy postępowanie w całości. W przypadku wzajemnego prywatnego aktu oskarżenia z uprawnień oskarżonego korzystają obaj oskarżyciele prywatni. Pierwszeństwo zadawania pytań i przemówień przysługuje temu oskarżycielowi prywatnemu, który pierwszy wniósł akt oskarżenia. Natomiast na zakończenie postępowania sąd w wyroku zaznacza że postępowanie toczyło się z powodu oskarżeń wzajemnych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.