Pismo uzupełniające braki formalne pozwu o zapłatę

18-09-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Złożyłem pismo do sądu na pracodawcę który nie wypłacił mi zaległej pensji z połowy miesiąca oraz za okres wypowiedzenie czyli cały miesiąc. Ponad to domagałem się odszkodowania tytułem start poniesionych przez pracodawcę (przeprowadzka z Poznania do Wrocławia, utrata mieszkania które wynajmowałem z rodziną, utrata kaucji za mieszkanie i przede wszystkim utrata dobrego imienia i zaufania przez ludzi z którymi współpracowałem u dostawcy z którymi lata współpracowałem i miałem dobre wyrobione nazwisko teraz nie mam nic gdyż przez działanie mojego pracodawcy nikt nie chce ze mną rozmawiać) Podałem kwotę w wysokości x rozbita na kwotę nie wypłaconej pensji oraz kwotę tytułem odszkodowania. Kazano mi uzupełnić braki formalne i podać kwotę całościowo co uczyniłem teraz dostałem kolejne wezwanie na uzupełnienie braków formalnych. Czego już nie rozumiem i proszę o pomoc. Chciałbym wiedzieć jak mam to rozbić  i jak fachowo odpisać aby przyspieszyć sprawę gdyż przez działanie mojego pracodawcy nie jestem w stanie utrzymać rodziny i znaleźć pracy ze względu na zszargana opinię. Pod spodem pisma które wysłałem do Sądu. Chciałbym aby Państwo się z tym zapoznali i pomogli jak napisać wniosek uzupełniający braki formalne. Pragnę dodać że najśmieszniejsze jest to iż firma wypłaciła wszystkim pozostałym pracownikom pensje co prawda w ratach ale wypłaciła a mi ani złotówki ponad połowę wynagrodzenia z umowy. Jeszcze dziwniejsze jest to iż firma wystawiła mi świadectwo pracy tak jak się domagałem o czym świadczy że część problemu szybko sami zniwelowali.

Sąd wezwał Pana do uzupełnienia braków formalnych ponieważ pozew który Pan złożył nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych. Sąd wzywa również do uzupełnienia braków formalnych jeśli strona wnosząca pozew nie dokonała stosownej opłaty sądowej. Nieprawidłowe nazwanie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie powinny stanowić przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym. W związku z powyższym jeśli złożony przez Pana pozew jest niejasny lub nie zawiera wymaganych ustawą informacji, bądź też nie dokonał Pan stosownej opłaty sądowej, powinien Pan w wyznaczonym terminie uzupełnić wskazane przez Sąd braki formalne swojego pisma. Samo pismo uzupełaniające braki formalne nie musi mieć jakiejś szczególnej formy, najważniejsze żeby spełniało wymogi formalne pisma procesowego. Pismo takie powinno zatem zawierać nazwę sądu do którego jest skierowane, określenie stron, sygnaturę akt sprawy, no i oczywiście uzupełnienie braków formalnych.

Pismo procesowe musi być uzupełnione w wyznaczonym przez sąd terminie, w przeciwnym wypadku sąd zwróci Panu pismo. Natomiast pismo zwrócone przez Sąd nie odniesie żadnych skutków jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Wniesienie w terminie pisma uzupełniającego braki formalne sprawi, że złożony przez Pana pozew wywoła skutki prawne od chwili jego wniesienia. Oczywiście jeśli nie uda się Panu uzupełnić braków formalnych złożonego pozwu w wyznaczonym przez Sąd terminie nie traci Pan swojego roszczenia. Może Pan ponownie złożyć przeciwko pracodawcy pozew o zapłatę. Musi Pan jednak pamiętać o terminie przedawnienia roszczenia który w przypadku spraw z zakresu prawa pracy wynosi 3 lata. Dlatego jeśli będzie Pan ponownie składał przeciwko pracodawcy pozew o zapłatę to musi Pan to uczynić nie później niż do trzech lat od dnia wymagalności swojego roszczenia. W przeciwnym wypadku naraża się Pan zgłoszenie przez pracodawcę zarzutu przedawnienia roszczenia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.