Prawo do zasiedzenia nieruchomości rolnej

19-09-2019
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Trudna sytuacja życiowa w której się znalazłam skłania mnie do szukania prawnych rozwiązań. Gospodarstwo rolne na którym pracowali moi rodzice zostało i przekazane przez moją babcię w lipcu 2010 roku. Po objęciu gospodarstwa rodzice przystąpili do budowy domu. W styczniu 2012 roku przeprowadziliśmy się  wszyscy (tzn. rodzice I ich dzieci, w tym ja) na przekazaną rodzicom posesje. Także ja mieszkam tutaj do chwili obecnej i uczestniczyłam w budowie domu. Inni członkowie rodziny też brali udział w budowie rodzinnego domu. W 2015 roku rodzice osiągnęli wiek emerytalny i przepisali grunty rolne bez budynków na najmłodszą siostrę. Umówiliśmy się  (rodzice i rodzeństwo) że przepisanie jest fikcyjne i gospodarstwo miało pozostać  wspólną własnością rodzinną. Przy przepisie ukryto że na gruntach znajdują się budynki (mieszkalne i gospodarcze). 3 miesiące po przepisaniu najmłodszą siostra wyszła za mąż i wyprowadziła się z domu rodzinnego a także wymeldowała z pobytu stałego. Faktycznie siostra nigdy nie zajmowała się gospodarstwem, nigdy nie pracowała na roli ani tu nie mieszkała. Gospodarstwem zajmował się ojciec a ja mu pomagałam. Dodam, ze ojciec zgłosił dom do podatku, pół na mnie a pół na siostrę w urzędzie gminy i ja ten podatek place cały czas. Ojciec powiedział mi że polowa domu jest moja. Dom ani żadne inne budynki nigdy nie były przepisane notarialnie. Po śmierci ojca w 2016 roku grunty rolne uprawia przez użyczenie sąsiad a ja zajmuję się domem i przydomowym ogrodem oraz uprawiam 5 h gruntów które zostały przepisane mi przez matkę. Jest to moje jedyne źródło utrzymania. Najmłodsza siostra, ta  na którą zostały przepisane grunty,  złamała całą umowę rodzinną i uczyniła swojego męża współwłaścicielem gruntów na krótko przed śmiercią ojca. W tym czasie ojciec był ciężko chory, przebywał w szpitalu I nie wiem, czy był tego świadomy. Do tej pory pozostawało to tajemnicą. Siostra zapowiadała wielokrotnie że nigdy tu nie będzie gospodarzyła ani remontowała domu.

.Ja  z pomocą rodziny zajęłam się  remontem domu. W ubiegłym roku, podczas mojej nieobecności, szwagier dopuścił się kradzieży z posesji dachówki o znacznej wartości przeznaczonych na remont dachu. W tym czasie tylko ja jedyna zarządzałam gospodarstwem ,byłam posiadaczem  samoistnym i miałam klucze do wszystkich budynków .Gdy upomniałam się o zwrot zabranych dachówek ,siostra zareagowała bardzo agresywnie, atakując mnie smsami, listami  i grożąc wyrzuceniem z domu. Chcąc zatuszować sprawę i udając że tu mieszka i zajmuje się gospodarstwem siostra wpisała budynki do księgi wieczystej stwierdzając że je budowała, przepisała rachunki za energię elektryczna na nazwisko jej męża.  Zmieniono także adres korespondencyjny na tutejszy. Próbowano włamać się do domu aby sprawić wrażenie ze tu mieszkają i użytkują. Ponieważ siostra groziła mi że sprzeda gospodarstwo i mnie wyrzuci z domu, zaproponowałam odkupienie gruntów. Jednakże odmówiła stwierdzając, ze sprzeda każdemu a nie mnie ani  starszemu bratu. Obecnie czuje się zagrożona, jestem szykanowana, szwagier w dalszym ciągu chce włamać się do domu i usunąć mnie silą . Proszę mi doradzić co mogę zrobić najlepiej w takiej sytuacji, aby nie dać się usunąć z domu i gospodarstwa. Jakie są moje szanse, czy mam możliwość przejęcia gospodarstwa przez zasiedzenie, gdyż jestem tez spadkobiercą poprzednich użytkowników zarówno rodziców jak i dziadków?

Opisaną przez Panią sprawę można rozpatrywać pod kątem zasiedzenia nieruchomości oraz nabycia prawa do zachowku. Zasiedzenie nieruchomości jest możliwe jeśli posiadacz samoistny nie będący właścicielem posiada daną nieruchomość nieprzerwanie przez okres dwudziestu lat w dobrej wierze. Natomiast jeśli osoba jest w samoistnym posiadaniu nieruchomości w złej wierze do zasiedzenia potrzebny jest okres 30 lata zasiedzenia. Posiadacz danej nieruchomości  jest w posiadaniu samoistnym jeśli włada dana nieruchomością jak właściciel, płaci podatki, mieszka oraz utrzymuje daną nieruchomość. Różnica pomiędzy posiadaniem nieruchomość w dobrej wierze a w złej wierze jest taka, że w przypadku złej wiary posiadacz wie że nie jest właścicielem, natomiast w przypadku dobrej wiary posiadacz jest w uzasadnionym przekonaniu że jest właścicielem danej nieruchomości. Ponieważ ma Pani wiedzę że nie jest właścicielem nieruchomości potrzebuje Pani 30 lat samoistnego posiadania nieruchomości aby doprowadzić do jej zasiedzenia.

Drugim uprawnieniem oprócz zasiedzenia jest prawo do zachowku. Prawo to przedawnia się z upływem pięciu lat. Dlatego jeśli Pani rodzice zmarli w 2016 roku o prawo do zachowku może się Pani ubiegać do 2021 roku. Zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Zachowek przysługuje w wysokości połowy wartości udziału spadkowego który by Pani przypadała przy dziedziczeniu ustawowym. Natomiast jeżeli jest Pani trwale niezdolny do pracy zachowek wynosi 2/3 udziału spadkowego. W związku z powyższym jeżeli nie otrzymał Pani należnego zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje Pani przeciwko siostrze roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.