Odpowiedzialność za długi czynszowe na mieszkaniu własnościowym

20-09-2019
Kategoria: Prawo Finansowe

Witam serdecznie. Chciałabym wyjaśnić następującą sprawę: jestem właścicielką mieszkania własnościowego w którym jestem zameldowana ale nie mieszkam tam ponieważ mieszkam na stale za granicą. W mieszkaniu mieszkają moi rodzice. Mieszkanie zostało kupione za gotówkę z czego ja pokryłam 80% wartości mieszkania i 100% umeblowania. Przy zakupie uczestniczyłam ale rodzice byli oficjalnie kupującymi i umowa sprzedaży/zakupu była na ich nazwiska. Moje imię nie figurowało oficjalnie na umowie ze względów podatkowych. Z rodzicami mieliśmy ustną umowę że mieszkanie będzie "darowizną" i zostanie przepisane na moje nazwisko za rok. Tak tez się stało. W akcie notarialnym jest napisane ze ja dożywotnio zagwarantuje rodzicom dach nad głową a oni będą ponosić wszystkie opłaty związane z utrzymaniem mieszkania. Niestety rodzice nie płacą czynszu i nagromadziła się już spora suma do zapłaty. Moje pytanie jest następujące, czy ja jako właściciel mieszkania mogę być zmuszona do zapłaty zaległych czynszów i opłat? Co powinnam zrobić aby "zmusić" ojca do regularnych opłat? Zaznaczam ze ojciec ma kłopoty finansowe i komornika na wypłacie. Mama nie pracuje. Czy powinnam się wymeldować? Czy mogę sprzedać to mieszkanie? W razie rozwodu rodziców czy separacji czy to ja musze zagwarantować im dach nad głową? Bardzo proszę o poradę.

Za długi czynszowe na mieszkaniu własnościowym wyłączną odpowiedzialność ponosi właściciel tego mieszkania. Dlatego, nawet jeśli nie mieszka Pani faktycznie w tym mieszkaniu zawsze będzie Pani ponosiła odpowiedzialność za powstałe zadłużenie w zapłacie czynszu. Dla odpowiedzialności za długi czynszowe nie ma znaczenia to czy jest Pani w tym mieszkaniu zameldowana czy też nie. Znaczenie ma wyłącznie Pani tytuł prawny do mieszkania natomiast kwestia meldunku jest wyłącznie sprawą administracyjnoprawną. Rodzice ponosili by odpowiedzialność za powstałe długi czynszowe na mieszkaniu wyłącznie w sytuacji gdyby byli jego współwłaścicielami. Dożywotnia służebność mieszkania nie powoduje, że ponoszą oni odpowiedzialność za zadłużenie czynszowe. Jeśli rodzice posiadają na tym mieszkaniu zapisaną w księdze wieczystej dożywotnią służebność mieszkania będzie Pani niezwykle ciężko sprzedać mieszkanie, chyba że rodzice zgodzę się zrzec dożywotniej służebności.

Nie ma Pani obowiązku zapewniania rodzicom mieszkania zastępczego nawet jeśli zdecydują się na rozwód lub separację. W pewnych sytuacjach obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego obciąża wynajmującego względem najemcy. W opisanym przez Panią przypadku nie mamy jednak do czynienia z taką sytuacją. W przypadku sprzedaży przez Panią mieszkania rodzice nabyli by prawo jedynie do lokalu socjalnego który przyznawany jest przez urząd miasta na wniosek osoby nie posiadającej tytułu do zamieszkiwania w innym lokalu. Wyjściem z Pani sytuacji mogłoby być podpisanie z rodzicami umowy zgodnie z którą zobowiążą się do opłacania czynszu za wynajem lokalu oraz do spłaty powstałego już zadłużenia. Umowa taka mogłaby być podstawę do późniejszego wyegzekwowania powstałych zaległości. Taki dokument mógłby być również podstawą do zwrócenia się do sądu z pozwem o zapłatę nie uregulowanego czynszu.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.