Odpowiedzialność karna za przestępstwo oszustwa

26-09-2019
Kategoria: Prawo Karne

Pracowałem w Firmie zajmującej się udzielaniem kredytów  w systemie argentyńskim. Klienci myśleli ze biorą kredyt  i nie byli świadomi że to system argentyński. Klientów nie wyprowadzałem z błędu a nawet czasami starałem się ich przekonać ze tak nie jest. Prokurator przedstawił mi zarzuty, które chciałbym załączyć do mojego zapytania.  Prokurator przypisuje mi jakieś 50 osób jednak nie jestem pewien, czy aż tyle umów podpisałem. Mam się umówić na zeznania, gdyż do stawianych mi zarzutów się nie przyznałem i chciałem skorzystać z porady prawnika zanim je złożę. Prokuratura oskarża mnie głównie że brałem udział w zorganizowanym związku mającym na celu doprowadzenie innych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy pod pozorem udzielenia tym osobom kredytu lub pożyczki przez firmę z siedzibą w Warszawie. Moje pytania co generalnie powinienem zeznać by sytuacji nie pogorszyć? Jak najszybciej czy może najkorzystniej zakończyć sprawę? Kiedy mogę prosić o udostepnienie dowodów umów? Sprawa ma większy rozmach gdyż kilkadziesiąt osób jest oskarżonych w tym kilka już z wyrokami, wiec czy jak dojdzie do rozprawy z moja osoba to jakie koszty sadowe mogą mi grozić. Jaka kara za to może mi grozić.

Z opisu Pana sprawy wynika, że prokuratura zarzuca Panu popełnienie bardzo poważnych przestępstw za które grożą wysokie sankcje karne. Jednym z przestępstw zarzucanych Panu przez prokuraturę jest przestępstwo oszustwa, za które grozi kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności. Zgodnie z bowiem z kodeksem karnym kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Oprócz przestępstwa oszustwa prokuratura zarzuciła Panu również popełnienie przestępstwa udziału w zorganizowanym związku przestępczym. Natomiast zgodnie z kodeksem karnym kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli chciałby Pan doprowadzić do szybkiego zakończenia postępowania karnego które toczy się przeciwko Panu dobrym rozwiązaniem mogło by być dobrowolne poddanie się karze. Karą jaką mógłby Pan zaproponować w ramach dobrowolnego poddania się karze mogłaby być kara pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz kara grzywny. Wniosek o dobrowolne poddanie się karze może złożyć każdy oskarżony któremu zarzucane jest przestępstwo zagrożone kara do 15 lat pozbawienia wolności. Wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie ustalonej kary może Pan złożyć do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej. Sąd uwzględni Pana wniosek o wydanie wyroku skazującego jedynie wtedy gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i Pana wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Oczywiście wniosek o dobrowolne poddanie się karze musi również zaakceptować prokurator.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.