Odpowiedzialność odszkodowawcza weselnego zespołu muzycznego

01-11-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Witam. Podpisałam umowę o dzieło z zespołem muzycznym na wesele na kwotę 6000 zł. Przed realizacja usługi wpłaciłam wraz z przyszłym mężem zaliczkę w wysokości 1000 zł. Po podpisaniu umowy dostaliśmy propozycję od właściciela zespołu, aby zwiększyć zaliczkę o 1000zł kosztem zmniejszenia usługi do kwoty 5000 zł. Na to się zgodziliśmy (choć mieliśmy pewne wątpliwości). Takich propozycji mieliśmy kilka, zaczęło nas to trochę irytować! Za każdym razem odmawialiśmy bałam się, ze oddam wszystkie pieniądze i w końcu nikt z zespołu nie będzie miał po co przyjeżdżać i grać. Zgodziliśmy się na ten zespół , bo poleciła nam szefowa restauracji, w której odbywało się nasze wesele. Bardzo nam się spodobali ( 4 osobowy zespół plus wokalistka przepięknie śpiewająca ). Udało nam się ustalić szczegóły na nasze wesele, nawet zgodzili się zaśpiewać na naszym ślubie AVE MARIA. Z właścicielem zespołu spotkaliśmy się jeszcze tuz przed weselem, aby dopiąć najdrobniejsze szczegóły tj, utwór na pierwszy taniec, piosenkę dla rodziców na podziękowania, dogadać utwory które maja grać itp., itd. Nadszedł dzień ślubu dla nas najważniejszy!!! Wtedy przeżyliśmy wielkie rozczarowanie. NIE ZAGRANO AVE MARIA na ślubie, a na sali weselnej ujrzeliśmy INNY SKŁAD ZESPOŁU!!!! kobietę, która kompletnie nie umiałam śpiewać, kierowcę właściciela zespołu (jak się później dowiedzieliśmy), co grał na harmonii oraz zestresowany klawiszowiec, który starał się nadrabiać, żeby to miało ręce i nogi, ale i tak mu nic nie wychodziło. Nie wiem co to byli za ludzie, ale to nie był  ten zespół z którym podpisywaliśmy umowę. Nie znali utworów, które ustaliliśmy z właścicielem zespołu. Byli zupełnie nieprzygotowani, piosenki puszczali w kółko te same, po 24.00 zorientowali się , ze mają druga stronę kartki i że  tam jest kilka fajniejszych utworów. Przeżyliśmy totalne rozczarowanie. Właścicielka restauracji bardzo nas przepraszała, że zespół który poleciła okazał się totalną klapą. Pierwszy raz wywiną jej taki numer, nigdy wcześniej nie zdarzyło jej się coś takiego. Goście byli niezadowoleni, a my nie zapomnimy tego do końca życia!. Nigdy nie korzystałam z pomocy Prawnika. Myślę, ze Państwo pomogą nam rozwiązać tą sytuację. Czy w jakiś sposób możemy odzyskać pieniądze? To co zrobił ten zespół to czyste oszustwo! Mąż dzwonił po weselu, ale tylko sobie nerwy zszarpał, bo ja nie byłam w stanie. Proszę o radę i fachową pomoc. Z góry dziękuje.

Postawa członków zespołu muzycznego z którymi zawarła Pani umowę zlecenia jest co najmniej nieuczciwa i w sposób rażący narusza przepisy prawa cywilnego a być może nawet prawa karnego. Zespół muzyczny ponosi przede wszystkim odpowiedzialność cywilnoprawną za nienależyte wykonanie swojego zobowiązania które miało polegać na występie muzycznym określonych jego członków. Jeżeli w miejsce osób które miały zgodnie  z umową grać na Państwa weselu pojawiły się zupełnie inne nie umówione wcześniej osoby, to należy taką sytuację traktować jako nienależyte wykonania zobowiązania. Zwłaszcza że osoby zastępujące podstawowych członków zespołu nie poradziły sobie z powierzonym im zadaniem. Zgodnie z kodeksem cywilnym dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Odpowiedzialność odszkodowawcza zespołu muzycznego z którym zawarliście Państwo umowę nie powstałaby w sytuacji gdyby pojawienie się innego składu było konieczne ze względu na okoliczności na które zespół nie miał wpływu. Na przykład nie mogli przyjechać w umówionym składzie ze względu na zły stan zdrowia bądź też panujące warunki pogodowe.  Taka sytuacja jednak nie miała miejsca brak podstawowych członków zespołu muzycznego był z góry zamierzony, czego dowodem było obniżanie ceny w zamian za wypłatę jak największej zaliczki. W zaistniałej sytuacji możecie Państwo domagać się zarówno odszkodowania za poniesione straty finansowe jaki zadośćuczynienia za poniesione straty moralne. Poniesione przez Państwa straty finansowe mogą być zrekompensowane poprzez zwrot zaliczki jaką wpłaciliście Państwo za usługę. Natomiast straty moralne mogę być zrekompensowane poprzez zapłatę określonej kwoty zadośćuczynienia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.