Przyczyny oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

04-11-2019
Kategoria: Prawo Finansowe

Witam, przedstawię najpierw moją sytuację. w latach 2015-2017 prowadziłem własną działalność gospodarczą, którą zawiesiłem w styczniu 2019 roku, a wyrejestrowałem w kwietniu 2019 roku, ponieważ przestała przynosić jakikolwiek dochód. W okresie prowadzenia firmy zaciągnąłem 3 kredyty gotówkowe oraz karty kredytowe. Ze względu na brak dochodu i utrzymywanie się w tym roku z prac dorywczych przestałem spłacać te kredyty. Co miesiąc kwota rat wynosi ok 3000 zł. Zaczęły się pogróżki od banków i pisma z firm windykacyjnych. Chciałbym złożyć w sądzie wniosek o upadłość gospodarczą, i tu potrzebuje wsparcia prawnika. Czy w mojej sytuacji, kiedy nie prowadzę już działalności powonieniem składać o upadłość osoby fizycznej? Czy moja sytuacja kwalifikuje się do takiego wniosku? Nadmienię że od czerwca 2019 roku mam synka, a moja żona jest na zasiłku macierzyńskiemu. Obecnie żyjemy z tego co ja zarobię i nie posiadamy żadnego majątku. Mógłbym spłacać jakąś kwotę miesięcznie. Czy po wyroku spłaca się bankom sam kapitał czy z odsetkami? Jak się wylicza kwotę którą będę musiał spłacać miesięcznie? Czy w przypadku braku majątku taka upadłość jest możliwa? Czy do masy upadłościowej zalicza się samochód jeśli jest na żonę? Czy w przypadku upadłości do zobowiązań dolicza się zobowiązania w stosunku do ZUS i US? I najistotniejsze dla mnie pytanie, jakie są podstawy oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości? Czy za niespłacane długi idzie się do więzienia? Jeśli firma windykacyjna nie ma co mi zabrać, a ja muszę zarobić na utrzymanie dziecka i zony to jaka jest dalej procedura? Co dzieje się z tym długiem?

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla Pana jedynym rozwiązaniem na szybkie wyjście ze spirali zadłużenie. Brak majątku nie stanowi samo w sobie podstawy do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, większe znaczenie ma bowiem to z jakiego powodu popadł Pan w to zadłużenie. Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami prawnymi sąd oddali Pana wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli sam doprowadził Pan do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Sąd oddali również wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku prowadzono przeciwko Panu postępowanie upadłościowe, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na Pana wniosek.

Ponadto sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku prowadzono już w stosunku do Pana postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część zobowiązań, chyba że do niewypłacalności lub zwiększenia jej stopnia doszło pomimo dochowania przez Pana należytej staranności lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Sąd oddali również Pana wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane we wniosku będą niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Jednak jeśli nawet Sąd oddali Pana wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to za posiadane długi nie może być Pan skazany na karę pozbawienia wolności. Niespłacanie długów nie jest bowiem w polskim porządku prawnym przestępstwem ani też wykroczeniem. Brak dochodów oraz majątku niezbędnego do spłaty posiadanego zadłużenia może doprowadzić do umorzenia postępowania z powodu niewypłacalności dłużnika, które to postępowania zostanie podjęte od nowa w przypadku uzyskania przez Pana jakichś dochodów.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.