Odzyskanie wynagrodzenia od nieuczciwego pracodawcy

05-11-2019
Kategoria: Prawo Pracy

Witam, nie wiem do kogo mogę się zwrócić z tą sprawą. Mój narzeczony rozpoczął pracę w ośrodku w górach. Zaproponowali mu 4500 zł na stanowisku kucharza. Upominał się o umowę której nie otrzymał. Na początku lipca dostał do podpisania umowę o pracę na czas określony. Umowa nie objęła 2 tygodni które przepracował. Od pracodawcy nie dostał wyjaśnienia w związku z brakiem umowy mimo że kilkakrotnie pytał o nią. Wczoraj dostał zwolnienie lekarskie z powodu problemów z kolanem i równo z L4 dostał wypowiedzenie. Firma nie wypłaciła pieniędzy za przepracowany okres i twierdzi że nikt taki w czerwcu nie pracował. Mamy świadków na to że narzeczony rozwiązał umowę związaną z mieszkaniem i dnia 14 czerwca wprowadził się do pensjonatu i tam pracował do dziś. Gdy dziś przyjechał po rozliczenie i wspomniał o inspekcji pracy szef napadł na niego z rękami, mnie wyzwał i wykrzyczał że nie wypłaci mu  pieniędzy jeśli ten będzie zgłaszał zwolnienie na okresie L4 i brak umowy. Wszystko jest nagrane na telefonie. Jak rozwiązać taką sprawę? bardzo proszę o pomoc. Pracodawca zasłania się podstemplowaną przez lekarza w jeden dzień książeczką sanepidu jako miała być ona fałszywa. Bardzo proszę o pomoc.

Pracodawca ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia również w przypadku nie podpisania z pracownikiem umowy o pracę, jeśli pracownik mimo braku umowy świadczył pracę na rzecz danego zakładu pracy. Wypłata wynagrodzenia nie jest bowiem uzależniona od sformalizowania stosunku pracy lecz od faktycznego jej wykonywania przez pracownika. Terminem do którego powinno być wpłacone wynagrodzenie jest dziesiąty dzień następnego miesiąca. Dlatego jeśli w tym czasie pracownik nie otrzymał należnego mu wynagrodzenia można dana sprawę skierować do inspekcji pracy aby ta przeprowadziła stosowną kontrolę i zobowiązał nieuczciwego pracodawcę do zapłaty zaległego wynagrodzenia. Jest to najszybszy sposób na odzyskanie zaległego wynagrodzenia, bowiem jeśli inspekcja pracy stwierdzi  w toku kontroli zaległości z zapłatą wynagrodzenia, to zobowiąże pracodawcę do uregulowania należności pod groźbą nałożenia kary pieniężnej.

Jeśli jednak mimo kontroli inspekcji pracy pracodawca dalej będzie zalegał z zapłatą wynagrodzenia, będziecie Państwo zmuszeni do złożenia w sądzie pracy pozwu o zapłatę wynagrodzenia wraz z odsetkami. Niestety inspekcja pracy nie posiada legitymacji czynnej aby złożyć taki pozew w Państwo imieniu dlatego trzeba to zrobić już indywidualnie. Pracownicy zwolnieni są od opłaty sądowej, dlatego złożenie pozwu nie będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami. Pozew należy złożyć do sądu pracy miejscowo właściwego według siedziby pracodawcy. Składając pozew należy również pamiętać o przedawnieniu roszczeń z zakresu prawa pracy. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w kodeksie przed takim organem, ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.