Dobrowolne odstąpienie od popełnienia przestępstwa

24-06-2015
Kategoria: Prawo Karne

Czynny żal, czyli dobrowolne odstąpienie od popełnienia przestępstwa ma bardzo duży wpływa na karalność, bowiem sprawca który odstąpił od dokonania czynu zabronionego nie podlega karze za usiłowanie. Co więcej nie podlega karze za usiłowanie również sprawca który zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego. W przypadku natomiast, gdy sprawca dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego może liczyć na zastosowanie przez Sąd nadzwyczajnego złagodzenia kary. Nie podlega również za przygotowanie osoba która dobrowolnie od niego odstąpiła, a w szczególności zniszczyła przygotowane środki bądź też zapobiegła skorzystaniu z nich w przyszłości. W przypadku wejścia w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia czynu zabronionego, nie będzie podlegał karze ten, kto nadto podjął istotne starania zmierzające do zapobieżenia dokonaniu.

Oprócz sytuacji okazania przez oskarżonego czynnego żalu sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa, w szczególności jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody. Ponadto sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie oraz jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt