Odpowiedzialność karna grożąca za plagiat

12-11-2019
Kategoria: Prawo Karne

Witam, zwracam się do Państwa gdyż mam problem dotyczący mojej pracy licencjackiej. Na początku wyjaśnię tą sytuacje. Aktualnie jestem w trakcie obrony licencjackiej. Zmienili nam promotora gdyż ówczesny odszedł, dali nam nowego, który zamiast sprawdzać treść prac licencjackich,  poprawiał błędy interpunkcyjne. Dopiero w połowie kwietnia stwierdził, iż mój temat jest zbyt ciężki  i ustaliliśmy, że go zmienię. Dając termin 2 tygodni do oddania pracy ustaliliśmy wspólnie nowy temat. Moją motywacją był nowy termin obrony, dlatego też wzięłam urlop w pracy i siedząc nad pracą dniami i nocami, udało mi się oddać ją w terminie dwóch tygodni. Na wstępie promotor stwierdził, iż oddanie pracy w tak krótkim czasie jest niemożliwe, faktem jest to, iż temat a także plan  mej pracy został podpatrzony z internetu, ale promotor nie czytając treści pracy oskarżył mnie o plagiat. Promotor poinformował mnie, że wnosi ustne powiadomienie do dziekanatu o plagiacie, ale nie powiedział mi najważniejszej rzeczy co mam robić dalej?!. Interesując się swoją sprawą zadzwoniłam więc do dziekanatu co teraz mam robić ale okazało się, iż nie było żadnego powiadomienia i mogę na nowo napisać prace ale bronić ją w innym terminie. Wstawiłam się więc ponownie do promotora, który nie pozwolił mi pisać na nowo pracy gdyż wniesiono już powiadomienie. Do połowy maja nie doczekałam się odpowiedzi lub informacji ze strony szkoły. Ja dzwoniłam i dopytywałam się ale odsyłano mnie dalej, gdyż wszyscy mieli zamknięte usta, nie mogli udzielić wiadomości i kazali czekać na wniosek, który ma przyjść na mój adres . Jestem osobą której dotyczy sprawa dlatego też chciałam dowiedzieć się czegokolwiek. Wybrałam się na spotkanie z rektorem  gdzie nie udzielono mi konkretnej odpowiedzi. Kazali czekać i poinformowano mnie iż sprawa może wpłynąć do samorządu , a potem nawet do prokuratora. Rzetelnie mam pozaliczane wszystkie semestry i nigdy nie miałam żadnych problemów związanych z nauką. Wiem, iż do dziś moja sprawa stoi w miejscu a tak zwany wniosek nie został puszczony w obieg. Zwracam się do Państwa gdyż nikt nie chce mi pomóc w tej sprawie a chciałabym wiedzieć co może się stać w takim przypadku. Czy mogę ponieść odpowiedzialność karną. Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż nerwy i stres mnie wykańczają.

Plagiat jest poważnym przestępstwem za które grozi nawet kara pozbawienia wolności. Zgodnie bowiem z art. 115 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. W opisanym przez Panią przypadku nie można co prawda mówić o zagrożeniu ukarania najsurowszą karą jaką jest kara pozbawienia wolności, jednak realna jest kara grzywny. Plagiat jest przestępstwem ściganym z urzędu dlatego już samo zawiadomienie o podejrzeniu jego popełnienia spowoduje koniczność wszczęcia postępowania karnego. Jednakże nie każde zachowanie polegające na zapożyczeniu części cudzego utworu stanowić będzie przestępstwo plagiatu.

W wyroku z dnia 30 lipca 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie słusznie stwierdził, że popełnienie plagiatu wiąże się z przejęciem utworu (lub jego elementów twórczych) i zaprezentowaniem jako własnego przez plagiatora; stworzeniem u odbiorców „wrażenia", że mają do czynienia z utworem plagiatora. Plagiat może mieć charakter jawny bądź ukryty. Plagiat „ukryty" wiąże się z dokonaniem przez plagiatora pewnych modyfikacji, przeróbek (wyrok SN z dnia 20 maja 1983 r., I CR 92/83), w zakresie treści i/lub formy cudzego utworu (np. zmian stylistycznych, redakcyjnych). Mają one na celu ukrycie faktu przejęcia elementów twórczych z cudzego utworu, utrudnienie odbiorcom odnalezienia tych elementów, stworzenie pozorów własnej twórczości (a niekiedy nawet zaistnienie własnej twórczości, która nie eliminuje jednak faktu naruszenia ani go nie usprawiedliwia). Nie jest jednak plagiatem dzieło, które powstaje w wyniku zupełnie odrębnego niezależnego procesu twórczego, nawet jeśli posiada treść i formę bardzo zbliżoną do innego utworu" (Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 15 września 1995 r., I ACr 620/95).

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.