Odwołanie testamentu przez spadkodawcę

19-11-2019
Kategoria: Prawo Spadkowe

Witam. Mój problem dotyczy sprawy związanej z testamentem. W grudniu 1999 roku moi dziadkowie sporządzili testament, w którym zostało zapisane, że po śmierci jednego z dziadków jego część mieszkania przechodzi na współmałżonka, a po śmierci współmałżonka obie części przechodzą na mnie, czyli wnuczkę. W kwietniu 2005 roku zmarła babcia. Po jej śmierci w sądzie został otwarty testament. Wówczas nie byłam jeszcze pełnoletnia. Na otwarciu testamentu był obecny mój dziadek, jego jedyni dwaj synowie (w tym mój ojciec) oraz moja mama. Wszyscy wyrazili zgodę, na to aby część mieszkania babci przeszła na dziadka, a po jego śmierci miała być moja.

W nowym testamencie sporządzonym po śmierci babci nie został zamieszczony zapis, że po śmierci dziadka część babci przechodzi na mnie. Myślę, że było to przeoczenie tych osób, które pisały nowy testament, gdyż taka informacja miała być w nim zawarta.  W maju 2018 roku w wieku 91 lat zmarł mój dziadek zostawiając po sobie nowy testament, w którym zostało zapisane, że całe mieszkanie przekazuje swojemu młodszemu synowi i mojemu wujkowi.  Nowy testament został sporządzony 3 lata przed jego śmiercią.

W dniu otwarcia ostatniego testamentu byłam już pełnoletnia. Niestety nie byłam obecna przy jego otwarciu, ponieważ był to okres wakacji, a ja zarabiałam na studia w Holandii. Przesłałam moje pełnomocnictwo mojemu ojcu i na tym zakończyła się moja wiedza na temat testamentu. Po otrzymaniu mojego pełnomocnictwa mój ojciec nie informował mnie o przebiegu sprawy. Dowiedziałam się jedynie, że  została ona zamknięta, a mi się nic nie należy. Nie jestem pewna czy są to prawdziwe informacje, gdyż nie dotarły do mnie żadne dokumenty z sądu dotyczące przebiegu tej sprawy. W związku z tym chciałabym wiedzieć czy są jakieś realne szanse na odzyskanie mojej części ze spadku zapisanej przez babcię i dziadka? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, ponieważ jestem studentką czwartego roku architektury i znalazłam się w trudnej sytuacji finansowej, a chciałabym dokończyć moje studia.

Sporządzony przez Pani dziadka testament zgodnie z którym spadkobiercą został uczyniony Pani wujek jest ważny i nie ma możliwości jego podważenia. Ważność testamentu zostaje zachowana nawet jeśli wcześniej wolą dziadka był przekazanie mieszkania na Pani rzecz. Zgodnie z kodeksem cywilnym spadkodawca może bowiem w każdej chwili odwołać zarówno cały testament jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Jedynym możliwym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do spadkobiercy z roszczeniem o zapłatę zachowku. Jednak osobą uprawnioną do otrzymania zachowku jest Pani ojciec i to on będzie musiał zażądać zapłaty zachowku od swojego brata. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym wyłącznie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się połowa wartości udziału spadkowe. Jeżeli Pani ojciec nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez dziadka darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko bratu roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.