Przyczyny ograniczenia ojcu kontaktów z dzieckiem

10-12-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Dostałem pismo z sądu z terminem ostatniej sprawy. Jednak zaczynając od początku to było tak. Wszystko pięknie jak z bajki i zaczyna się ciąża, żona ma  żal do mnie, bo nie będzie mogła się dalej uczyć. Po jakimś czasie to jej mija, jednak ciąża jest zagrożona i podtrzymywana farmakologicznie, ale udało się urodził się zdrowy duży silny chłopiec. Ja chcąc jak najlepszych warunków dla nich pracuje w kilku firmach żeby pieniędzy nie brakowało i tak też było. Z czasem jednak zaczęły robić się problem , ponieważ ja pracowałem od 6 rano do czasami 24, żona miała pretensje, że nie mam czasu dla nich. Więc odrzuciłem jedną pracę ale godziny się nie zmieniły, było tylko więcej dni wolnych. Na dniu wolnym sprzątałem zajmowałem się małym pomagałem jej, a ona w zamian zaczęła mi w dni  kiedy pracowałem robić awantury, że niby ją zdradzam. W styczniu 2017 roku wybuchła awantura jakiej nie było, finał jej taki, że  na następny dzień kiedy byłem w pracy żona spakowała siebie i dziecko i wyprowadziła się do teściowej. W nowej pracy poznałem obecną partnerkę (konkubinę) jednak ze sobą zaczęliśmy być  w marcu 2018 do tego czasu traktowaliśmy się jako kolega koleżanka. Dobrze się dogadywaliśmy i rozumieliśmy bo (konkubina) też przechodziła w tym momencie przez to co ja .W maju pomogłem (konkubinie i jej dziecku) wyprowadzić się od jej męża. A sam co jakiś czas jeździłem do mojego synka żeby go zobaczyć.

W czerwcu konkubina wyprowadziła się  do Poznania do swoich rodziców bo nie dawała rady finansowo. Od Sierpnia oficjalnie zaczęliśmy być ze sobą ja wyprowadziłem się do Poznania do syna dojeżdżałem po 250 km (w jedna stronę)  co dwa tygodnie. W listopadzie 2018 złożyłem w sądzie rejonowym wniosek o uregulowanie kontaktów bo nie zawsze mogłem zobaczyć mojego syna. W marcu 2019 wraz z partnerką i jej dzieckiem przeprowadziliśmy się do moich rodziców tylko ze względu na mojego syna żeby być bliżej niego. Minoł rok od jej wyprowadzki a moi rodzice widzieli tylko raz wnuczka, bo ex żona nie  pozwala mi go zabrać poza miejsce jej zamieszkania. Kilka razy na spotkanie z synem pojechałem z nową partnerką i jej dzieckiem żeby wszyscy ze sobą się oswoili, myśląc na zaś że jak mi sąd zasądzi kontakty to żeby mój syn nie doznał szoku kiedy przyjedzie do mnie. W lipcu złożyłem pozew rozwodowy. Konkubina jest już po rozwodzie. A dziś dostałem to nieszczęsne  pismo w którym pisze o mnie np. że nie płace alimentów choć od lutego mam je zasądzone i miesiąc w miesiąc robię przelew. Czy żona ma szanse na ograniczenie mi kontaktów z dzieckiem lub pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.

Z opisu Pana sprawy wynika, że nie ma żadnych podstaw faktycznych oraz prawnych do ograniczenia Panu kontaktów z dzieckiem. Swoim zachowaniem oraz postawą względem dziecka daje Pan gwarancję, że dobro dziecka nie będzie zagrożone. Natomiast zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym sąd rodzinny może ograniczyć rodzicom utrzymywanie kontaktów z dzieckiem tylko jeśli wymaga tego dobro dziecka. Samo ograniczenie kontaktów rodzica z dzieckiem może przybrać różne formy i może ono polegać zakazaniu spotykania się z dzieckiem lub zakazaniu zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Sąd rodzinny może również zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd. Ponadto sąd rodzinny może ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość lub zakazać porozumiewania się na odległość. Jeśli jednak wywiązuje się Pan ze swoich obowiązków ojcowskich w sposób prawidłowy, żadne z tych rozwiązań nie będzie zastosowane.

Nie znajduję również podstaw do pozbawienia Pana władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym sąd rodzinny i opiekuńczy może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców, jednak w opisanym przez Pana przypadku nie zaszła żadna z sytuacji która byłaby podstawą do pozbawienia Pana władzy rodzicielskiej.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.